Кодът за проследяване, използван за следене на начина, по който потребителите навигират в онлайн и мобилните сайтове на здравния гигант, е споделял твърде много информация.
След значителната кражба на данни в UnitedHealth, другият здравен гигант Kaiser Permanente обяви публично нарушение на сигурността на данните, засягащо 13,4 милиона настоящи и бивши застраховани членове.
Системите на Kaiser по невнимание са споделили данни за пациентите с рекламодатели от трети страни, включително Google, Microsoft и социалната платформа X, съобщи компанията, благодарение на наличието на неправилно въведен код за проследяване, който Kaiser е използвала, за да види как членовете ѝ се движат през нейните уеб и мобилни сайтове.
„Някои онлайн технологии, инсталирани преди това на нейните уебсайтове и мобилни приложения, може да са предавали лична информация на доставчици от трети страни“, заяви компанията в изявление за медиите.
Споделените данни включваха имена, IP адреси, какви страници са посещавали хората, дали са били активно вписани и дори термините за търсене, които са използвали, когато са посещавали онлайн здравната енциклопедия на компанията.
Съобщава се, че Kaiser е премахнала кода за проследяване от сайтовете си и макар че инцидентът не е бил хакерско събитие, нарушението все пак е обезпокоително от гледна точка на сигурността, според Нараяна Паппу, главен изпълнителен директор на Zendata.
„Наличието на проследяващи устройства на трети страни, принадлежащи на рекламодатели, и прекомерното споделяне на информация за клиентите с тези проследяващи устройства е широко разпространен проблем както в областта на здравните технологии, така и в правителственото пространство“, обяснява той. „Веднъж споделена, рекламодателите използват тази информация, за да насочват реклами към потребителите за допълнителни продукти (въз основа на здравни данни); това се е случвало многократно през последните няколко години, включително в Goodrx. Въпреки че това не отговаря на традиционното определение за нарушение на сигурността на данните, по същество води до същия резултат – до данните има достъп субект и случай на използване, за който те не са били предназначени. Обикновено не съществува процес на мониторинг/одит, който да идентифицира и предотврати проблема.“
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.