През първата половина на 2024 г. са обявени общо 178 сделки за сливания и придобивания, свързани с киберсигурността, което представлява най-слабо натовареното полугодие, откакто интернет порталът SecurityWeek започна да проследява сделките за сливания и придобивания през 2021 г.
Най-голям брой сделки за сливания и придобивания SecurityWeek наблюдава през втората половина на 2021 г. и оттогава броят им непрекъснато намалява.
От 178-те сделки 111 са свързани с компании за киберсигурност от чист тип. Останалите сделки включват фирми, които предлагат сигурност в допълнение към други ИТ услуги.
Северна Америка продължава да е водеща със 135 сделки, следвана от Европа. По-голямата част от северноамериканските сделки по сливания и придобивания включват компании в САЩ, което не е изненадващо, като се има предвид, че компаниите в тази страна най-вероятно сключват сделки по сливания и придобивания като част от стратегия за разширяване или излизане от пазара.
Данните, събрани от SecurityWeek, показват 133 сделки с участието на американски фирми, което е приблизително същото като през първата и втората половина на 2023 г.
Броят на сливанията и придобиванията с участието на европейски компании обаче е спаднал до 49 през първата половина на 2024 г. – в сравнение със 71 през първата половина на 2023 г. и 57 през втората половина на 2023 г. Докато фирмите от Обединеното кралство са участвали в 29 сделки, което е приблизително същото като през предходната година, други европейски държави като Швеция и Ирландия са били много по-малко активни, отколкото през предходните две полугодия.
Канада, Австралия, Израел и Германия са останали стабилни, като през първата половина на 2024 г. всяка от тях е участвала в 8-14 сделки, приблизително толкова, колкото и през предходната година.
На SecurityWeek не са известни никакви сделки в областта на киберсигурността с участието на компании в Африка през първата половина на годината.
Известни са финансови подробности за 33 сделки на обща стойност 33,5 млрд. долара. Двадесет и две сделки са с участието на компании за киберсигурност от типа „pure play“ на обща стойност 12,1 млрд. долара.
Шест сделки бяха оценени на повече от 1 милиард долара. Списъкът включва HPE, която придобива Juniper Networks за 14 млрд. долара, Synopsys, която продава своята Software Integrity Group за 2,1 млрд. долара, CyberArc, която придобива Venafi за 1,54 млрд. долара, HG, която придобива AuditBoard за 3 млрд. долара, IBM, която придобива HashiCorp за 6,4 млрд. долара, и Cohesity, която купува бизнеса със защита на данни на Veritas за 3 млрд. долара.
Струва си да се отбележи, че броят на сделките, надхвърлящи 1 млрд. долара, вече е същият като през цялата 2023 г.
По отношение на видовете компании, участващи в сливания и придобивания през първата половина на 2024 г., доставчиците на управлявани услуги за сигурност (MSSP) продължават да водят с 50 сделки, но си струва да се отбележи, че само десетина от тях са чисто MSSP, а останалите предлагат и други ИТ услуги освен киберсигурност.
Този брой е значително по-малък от 82-те MSSP сделки, обявени през първата половина на 2023 г., и 155-те сделки, обявени за цялата година.
Компаниите, предлагащи решения и услуги за управление, управление на риска и съответствие (GRC), са участвали в 30 придобивания, което е приблизително същото като през първата и втората половина на 2023 г.
Третата позиция през първото полугодие на 2024 г. се заема от сигурността на приложенията с 19 сделки, следвана от защитата на данни и реагирането на инциденти. Миналата година сигурността на приложенията не попадна в топ 10.
От друга страна, категорията „идентичност“, която миналата година заемаше трета позиция с 40 сделки, през първото полугодие на 2024 г. падна до седма позиция със само 14 сделки.
Сливанията и придобиванията, в които участват консултантски компании, също са намалели, като през първата половина на годината са обявени само четири сделки в сравнение със 17, обявени през същия период на миналата година.
Шестнадесет придобивания в областта на киберсигурността, обявени през първата половина на 2024 г., включват държавни изпълнители, което е приблизително същото като през 2023 г.
Що се отнася до дружествата за дялово участие, те са участвали в девет сделки. Този брой е намалял наполовина в сравнение с първата и втората половина на 2023 г.
В категорията „специализирани“, която включва компании, предоставящи силно фокусирани услуги в областта на киберсигурността, през първата половина на 2024 г. са сключени девет сделки, което е почти наполовина в сравнение с първата половина на 2023 г. Тази година категорията включва компании, специализирани в областта на криптовалутите, счетоводството, хардуера, оркестрацията, събитията и сертифицирането.
Методология: Данните са събрани чрез услуги за разпространение на новини, търсене в Google и запитвания от PR компании. Данните включват компании, които са публикували прессъобщения, в които се обявяват или споменават придобивания, както и сделки, които са били частно съобщени на SecurityWeek. Всички сделки, които са имали компонент на киберсигурността, са взети предвид в това проучване. Сливания и придобивания, за които не е имало съобщение на английски език, може да не бъдат включени. Данните могат да включват и някои сделки, които може да не са били завършени след обявяването им.
Категорията GRC включва управление, съответствие, управление на риска, одит, оценка, управление на уязвимостта, тестване за проникване, управление на повърхността на атаката и киберзастраховане. Мрежовата сигурност включва сигурност на крайните точки, MDR, XDR, NDR и SASE. Идентичността включва IAM, PAM, защитен достъп, удостоверяване и оторизация. Реакцията при инциденти включва SOAR, SIEM, SOC и криминалистика. ‘Други (специализирани)’ включва хардуер, блокчейн, квантови технологии, плащания, здравеопазване, PR, образование, сертифициране, дизайн, работна сила, комуникации и автомобилостроене. Защитата на данните включва криптиране/криптография, VPN, защита на личните данни и архивиране. MSSP включва дистрибутори на решения за киберсигурност и компании, които не разработват свои собствени продукти или решения.
Автор: Едуард Ковач, SecurityWeek
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.