Международна операция на правоприлагащите органи, насочена срещу разпределени услуги за отказ на услуга (DDoS), доведе до премахването на 27 уебсайта и арестуването на трима заподозрени.
Тези платформи, наричани „буутващи“ или „стресиращи“ услуги, са позволявали на злосторници да извършват DDoS атаки срещу уебсайтове и други уеб-базирани услуги, за да ги направят неизползваеми.
В сряда Европол обяви свалянето на zdstresser.net, orbitalstress.net, starkstresser.net и други бутер уебсайтове, както и ареста на трима предполагаеми администратори на DDoS услуги под наем във Франция и Германия и идентифицирането на повече от 300 лица, които са използвали тези услуги.
В рамките на разследването на тези услуги нидерландската полиция идентифицира около 200 заподозрени, включително един, за когото се твърди, че е отговорен за извършването на над 4000 DDoS атаки, и трима души, за които се смята, че са извършили стотици нападения.
Четиримата заподозрени, мъже на възраст между 22 и 26 години, са от Риен, Воорхаут, Лелистад и Барневелд. Още десет заподозрени ще бъдат привлечени за разпит, а в хода на разследването се очакват още арести, съобщиха от нидерландската полиция.
В операцията, известна като операция „PowerOff“, са участвали правоохранителни органи от Австралия, Бразилия, Канада, Финландия, Франция, Германия, Япония, Латвия, Нидерландия, Полша, Португалия, Швеция, Румъния, Обединеното кралство и САЩ, координирани от Европол.
„Празничният сезон отдавна е пиков период за хакерите, които извършват едни от най-разрушителните DDoS атаки, причинявайки сериозни финансови загуби, увреждане на репутацията и оперативен хаос на своите жертви. Мотивите за извършване на такива атаки са различни – от икономически саботаж и финансова изгода до идеологически причини“, заяви Европол.
През по-голямата част от последното десетилетие правоприлагащите органи по света се борят с услугите за наемане на DDoS като част от операцията PowerOff, която доведе до прекъсването на дейността на Webstresser, DigitalStress, Stresser.tech и много други.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.