През първото тримесечие на 2025 г. специалисти по киберсигурност от Sophos откриха нова вълна от таргетирани атаки, осъществявани от афилиейт на рансъмуер групата 3AM. Кампанията комбинира познати, но усъвършенствани тактики на социално инженерство, като „email bombing“, фишинг по телефона и злоупотреба с инструменти за отдалечен достъп, за да получи административен контрол над корпоративни мрежи и да открадне данни.
Атаките наподобяват похватите на групата Black Basta и включват следните етапи:
Email bombing – жертвата е залята с десетки нежелани имейли в кратък интервал от време, за да бъде разсеяна и да се създаде усещане за спешност.
Телефонен фишинг (vishing) – атакуващите се обаждат, представяйки се за ИТ отдел, използвайки фалшифициран телефонен номер, съвпадащ с реалния на организацията.
Microsoft Quick Assist – убеждават жертвата да предостави отдалечен достъп под претекст за съдействие при „неоторизирана активност“.
Изпълнение на зловреден код – чрез компрометиран архив, съдържащ VBS скрипт, QEMU емулатор и Windows 7 образ с предварително инсталиран заден вход (QDoor), нападателите стартират виртуална машина, с която осъществяват скрит достъп.
След получаване на достъп, атакуващите:
Извършват разузнаване чрез WMIC и PowerShell;
Създават локален администраторски акаунт и осъществяват връзка чрез RDP;
Инсталират легитимния RMM инструмент XEOXRemote;
Компрометират домейн администратор;
Експортират над 868 GB данни към облачното хранилище Backblaze, използвайки инструмента GoodSync.
Опитите за криптиране на допълнителни системи чрез 3AM рансъмуер са били блокирани от защитата на Sophos, но компромисът вече е бил извършен – включително изтичане на данни и криптиране на хоста на жертвата.
Най-значимото в тази кампания е високата степен на персонализация и реализъм – реални телефонни номера, убеждаващи разговори с „ИТ поддръжка“, бързи атаки в рамките на дни и използване на легитимни инструменти, които избягват класически защити.
3AM рансъмуер се появява в края на 2023 г. и по-късно е свързан с Conti и Royal – две от най-известните престъпни структури в киберпространството.
Sophos предлага следните мерки:
Проверка на администраторските акаунти за слаби пароли и ненужни права;
Блокиране на подозрителни легитимни инструменти, като QEMU и GoodSync, чрез XDR;
Политики за изпълнение на скриптове, които изискват подписани PowerShell скриптове;
Обучение на служителите за разпознаване на фишинг по имейл и телефон;
Използване на IOC индикатори за създаване на блоклисти.
Комбинацията от технологични инструменти и психологически натиск показва какво ниво на сложност са достигнали съвременните киберзаплахи. Атаките на 3AM показват, че дори добре защитени компании могат да станат жертва, ако липсва подходяща осведоменост и контрол върху отдалечените достъпи.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.