Интернет архивът потвърди, че е бил хакнат и е претърпял нарушение на сигурността на данните, като се съобщава, че това е засегнало 31 милиона потребители.
Интернет архивът е цифрова библиотека с нестопанска цел, в която се съхраняват милиони приложения, видеоклипове, аудиофайлове, печатни материали и изображения. Неговата услуга Wayback Machine е заснела стотици милиарди уебстраници.
Според Трой Хънт, администратор на популярната услуга за уведомяване за нарушаване на сигурността на данните Have I Been Pwned (HIBP), данните, взети от Internet Archive, са започнали да се разпространяват в някакъв момент преди 30 септември.
Хънт е успял да анализира данните на 5 октомври и ги е качил в HIBP на 9 октомври, за да могат потребителите да проверят дали са засегнати.
В HIBP са добавени над 31 милиона компрометирани записи от Internet Archive, включително имейл адреси, потребителски имена и хешове на пароли (генерирани с алгоритъма Bcrypt).
Струва си да се отбележи, че трудността за разбиване на паролите, разбити с Bcrypt, зависи от силата на паролата – това може да стане в рамките на минути, ако паролата е слаба, но за разбиването на силни пароли може да са необходими милиони или милиарди години.
В допълнение към нарушението на сигурността на данните, уебсайтът на Internet Archive беше осквернен със съобщение, съобщаващо за нарушението, а през последните няколко дни сайтът няколко пъти излизаше от строя поради DDoS атака.
Интернет архивът все още не е споделил никакви подробности, но неговият основател Брустър Кале потвърди, че услугата е била офлайн през голяма част от времето от вторник насам поради DDoS атака. Към момента на писане на статията уебсайтът все още е офлайн.
Брустър Кале също така потвърди, че уебсайтът на Internet Archive е бил опорочен (за което е виновна библиотека на JavaScript) и че са били компрометирани потребителски имена, имейл адреси и осолени и криптирани пароли.
„Това, което направихме: Деактивирахме библиотеката JS, почистихме системите, подобрихме сигурността“, казва Кале в последната актуализация, споделена в X.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.