Две уязвимости в Linux, въведени наскоро в ядрото на Ubuntu, създават възможност за непривилегировани локални потребители да получат повишени привилегии на огромен брой устройства.
Ubuntu е една от най-широко използваните дистрибуции на Linux, особено популярна в САЩ, с приблизителна потребителска база от над 40 милиона потребители.
Два скорошни недостатъка, проследени като CVE-2023-32629 и CVE-2023-2640, открити от изследователите на Wiz S. Tzadik и S. Tamari, бяха наскоро въведени в операционната система, като засегнаха приблизително 40% от потребителската база на Ubuntu.
CVE-2023-2640 е уязвимост с висока степен на опасност (CVSS v3 score: 7.8) в ядрото на Ubuntu Linux, причинена от неадекватни проверки на разрешенията, които позволяват на локален нападател да получи повишени привилегии.
CVE-2023-32629 е недостатък със средна степен на опасност (CVSS v3 score: 5.4) в подсистемата за управление на паметта на Linux ядрото, при който състояние на надпревара при достъп до VMA може да доведе до use-after-free, позволявайки на локален атакуващ да извърши произволно изпълнение на код.
Двамата анализатори са открили проблемите, след като са открили несъответствия при имплементирането на модула OverlayFS в ядрото на Linux.
OverlayFS е имплементация на файлова система за монтиране на обединения, която в миналото многократно е била обект на заплахи поради това, че позволява непривилегирован достъп чрез потребителски пространства от имена и е засегната от лесно използваеми грешки.
Ubuntu, като една от дистрибуциите, използващи OverlayFS, беше въвела потребителски промени в своя модул OverlayFS през 2018 г., които като цяло бяха безопасни.
През 2019 г. и 2022 г. обаче проектът за ядрото на Linux направи свои собствени модификации на модула, които влязоха в противоречие с промените на Ubuntu.
Широко разпространената дистрибуция наскоро прие кода, съдържащ тези промени, и конфликтите доведоха до появата на двата недостатъка.
За съжаление рискът от експлоатация е непосредствен, тъй като PoCs за двата недостатъка са публично достъпни от дълго време.
„И двете уязвимости са уникални за ядрата на Ubuntu, тъй като произтичат от индивидуалните промени на Ubuntu в модула OverlayFS“, предупреждават изследователите от Wiz.
„Оръжейните експлойти за тези уязвимости вече са публично достъпни, като се има предвид, че старите експлойти за предишни уязвимости в OverlayFS работят без никакви промени.“
Трябва да се отбележи, че двата подчертани недостатъка засягат само Ubuntu и всяка друга дистрибуция на Linux, включително разклоненията на Ubuntu, която не използва потребителски модификации на модула OverlayFS, би трябвало да е в безопасност.
Ubuntu публикува бюлетин по сигурността за тези проблеми и още шест уязвимости, адресирани в последната версия на ядрото на Ubuntu Linux, и предостави актуализации за отстраняване.
На потребителите, които не знаят как да преинсталират и активират модули на ядрото от трети страни, се препоръчва да извършат актуализацията чрез своя мениджър на пакети, който трябва да се погрижи за всички зависимости и конфигурации след инсталирането.
След инсталирането на актуализациите е необходимо рестартиране на компютъра, за да влезе в сила актуализацията на Linux ядрото в Ubuntu.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.