Защитните стени оказаха голямо влияние върху съвременните техники за сигурност и се превърнаха в основа на сигурността на корпоративните мрежи. Тази технология действа като първа линия на защита и е задължителна за всяка компания с мрежова инфраструктура.
Ето защо някои организации се питат дали наистина се нуждаят от решение за защита на крайни точки, след като вече разполагат със защитна стена. Двете решения може да изглеждат сходни за някои потребители, но те предлагат различни нива на защита, така че внедряването и на двете е от ключово значение за постигане на оптимална сигурност. Решенията за крайни точки допълват решенията за периметъра, като защитават от атаки в рамките на мрежата и непрекъснато наблюдават дейността на приложенията, работещи на компютрите, и ги класифицират като надеждни или злонамерени в зависимост от това как се държат.
Неотдавнашно проучване разкри, че 68% от организациите са преживели целенасочена атака към крайни точки, която е компрометирала техните данни или ИТ инфраструктура, и че същият процент е нараснал при атаките към техните устройства в сравнение с предходната година.
В миналото повечето заплахи за киберсигурността са идвали през мрежата. През последното десетилетие обаче тенденцията е те да получават достъп директно през крайната точка. Злонамерените извършители се насочват към устройствата като входна точка за корпоративните мрежи и използват просто странично движение като техника за постепенно заразяване на цялата мрежа, докато търсят ключови активи и данни. Този тип странично движение обикновено започва със заразяване или компрометиране на център за данни или облачен възел чрез използване на откраднати пълномощия.
След като влязат вътре, киберпрестъпниците сканират корпоративните мрежи за отклонения, като например неподправени устройства, необичайни услуги, работещи на портове, или уникални части от софтуера, които не се срещат в останалата част от мрежата, след което ги използват и лесно поемат контрола.
В допълнение към рансъмуера има и други видове зловреден софтуер, които представляват заплаха за крайните точки на организацията. В зависимост от целта престъпниците могат да заразят тези устройства със зловреден софтуер, като например устройства за кражба на данни, руткитове или троянски коне.
През третото тримесечие на 2022 г. Firebox-овете на WatchGuard са блокирали близо 5,5 милиона злонамерени домейни, а решенията за сигурност на крайни точки са блокирали 4 658 528 инцидента със злонамерен софтуер. Тези данни са показателни за настоящия пейзаж на заплахите и за критичната необходимост организациите да разполагат и с двете решения.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.