Коледа би трябвало да е време на радост и доброта, но за съжаление киберпрестъпниците това не ги трогва. Всъщност мнозина ще използват Коледа като начин да се насочат към още повече жертви. Ето седем измами, за които трябва да внимавате по празниците:
Фишинг имейлите са невероятно ефективен начин да подмамите нищо неподозиращите хора да изтеглят злонамерен софтуер или да раздадат своите чувствителни лични имейли.
Тази измама работи, като се опитва да ви уплаши и да дадете контрола върху компютъра си – и личните си данни – на измамник. Измамникът ще ви каже, че компютърът ви е заразен и че ще ви помогнат да разрешите проблема, като изтеглите приложение за поддръжка. И тогава проблемите наистина започват.
Телефонът звъни и чувате записано съобщение от отдела за измами на Amazon за скъп артикул, който току-що е поръчан във вашия акаунт. Ако не разпознавате транзакцията, натиснете 1, за да съобщите за проблем. След това ще бъдете свързани с агент, който ще поиска банковите ви данни, за да може да възстанови сумата – но в действителност те ще използват тези данни, за да изпразнят банковата ви сметка.
Измамниците създават хиляди фалшиви уебсайтове всяка година. Те изглеждат много подобни на добре познатите магазини за електронна търговия – но нито един от продуктите не съществува. Измамниците просто искат данните за вашата кредитна карта.
По-бързи, по-лесни и по-екологични от хартията, електронните картички са все по-популярен начин за изпращане на поздрави за празниците на приятели и семейство. Но измамниците изпращат фалшиви имейли с молба да щракнете върху връзката, за да отворите електронната си картичка – и да изтеглите програма за инсталиране на зловреден софтуер.
Получихте ли обаждане или имейл, идентифициращ ви, че сте влезли в контакт с положителен случай на Covid? Обикновено може да бъдете попитани за вашето име и адрес. Но ако ви помолят за финансови подробности или да извършите някакво плащане, вероятно имате работа с измамник.
Определено не е празнично, но данъчните вече изпращат напомняния на хората да подадат данъчните си декларации. Измамниците изпращат официално изглеждащи съобщения, за да се опитат да подмамят жертвите да предадат финансови данни или да направят „данъчно плащане“ – което те крадат.
Надяваме се, че тези съвети ще ви помогнат да не станете жертва на престъпление тази Коледа – но можете допълнително да подобрите защитата си с Panda Dome анти-зловреден софтуер. Изтеглете безплатната си пробна версия днес.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.