В днешно време повечето аспекти на бизнеса са цифровизирани и е от съществено значение да гарантирате, че компанията ви е киберустойчива. Точно както сте се борили да издържите на възходите и спадовете на пазара, така е време да защитите чувствителните данни и поверителната информация от все по-усъвършенствани заплахи.
При средно 75 520 атаки на ден, според пейзажа на заплахите на WatchGuard, е ясно, че предприятията трябва да отидат отвъд откриването и реагирането. Неотдавнашен доклад на PwC обаче разкрива, че само 2% от организациите са приложили изцяло мерки за кибер устойчивост, въпреки че 66% от анкетираните технологични лидери считат кибер риска за ключов приоритет през следващите 12 месеца. В този контекст, какво можете да направите, за да засилите киберустойчивостта на вашата компания?
Устойчивостта не се появява спонтанно, когато настъпи бедствие. Тя е резултат от проактивна подготовка, адаптация и стратегическо планиране. Внедряването на устойчива архитектура за сигурност изисква прилагането на конкретни мерки, като например:
1. Мениджъри на пароли:
Паролите са първата линия на защита срещу неоторизиран достъп, но тяхната ефективност намалява, когато се използват многократно или са слаби. Мениджърите на пароли решават този проблем, като генерират и съхраняват уникални и сигурни пароли, премахвайки необходимостта от запомнянето им и намалявайки риска от уязвимости.
2. Многофакторно удостоверяване (MFA):
Това решение осигурява допълнителни нива на защита, които затрудняват достъпа на неоторизирани потребители. Дори злонамерените извършители да успеят да получат парола, малко вероятно е те да успеят да заобиколят втори или трети фактор, като например известие за натискане или временен код на определено мобилно устройство. MFA е от съществено значение за предотвратяване на фишинг атаки и други често срещани заплахи.
3. Актуализации на софтуера и кръпки:
Поддържането на софтуера в актуално състояние е от решаващо значение за отстраняването на уязвимости, които могат да бъдат използвани. Редовните актуализации гарантират, че системите остават защитени от нововъзникващи заплахи. Важно е кръпките да се правят рано и често, поне веднъж месечно за критични уязвимости.
4. Защита на крайните точки:
Защитата на крайните точки включва не само защита на отделните устройства, но и укрепване на цялата ви инфраструктура. Това включва извършване на редовни одити на сигурността, прилагане на проактивни стратегии за откриване на заплахи и планиране на ефективни реакции за управление на потенциални инциденти. Не всички решения за крайни точки са еднакви; важно е да изберете усъвършенствано EDR, което прилага политики на нулево доверие.
5. MDR:
Най-високо ниво на сигурност можете да постигнете само с управлявани услуги за сигурност. Услугата MDR 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата гарантира непрекъснато наблюдение от експерти, които гарантират, че всички ваши активи са правилно защитени, уведомяват ви и действат при всяка подозрителна дейност на потенциална атака в нейната начална фаза.
6. DNS филтриране:
Този инструмент анализира и контролира достъпа до уебсайтове от корпоративната мрежа, като блокира злонамерено съдържание, например опити за фишинг или зловреден софтуер. По този начин той значително намалява възможността потребителите по погрешка да получат достъп до вредни ресурси.
7. Обучение по киберсигурност:
Много служители не са наясно как техните ежедневни навици могат да компрометират сигурността на организацията. Предоставянето им на обучение за най-добрите практики намалява човешките грешки и укрепва защитата ви срещу кибератаки.
За да постигнете истинска киберустойчивост, трябва да възприемете холистичен подход, който да обхваща всички нива на вашата организация – от служителите до висшето ръководство. В тази връзка наличието на платформа с унифицирани възможности за сигурност е от решаващо значение. Тези платформи премахват фрагментарността на изолираните инструменти, като улесняват управлението и подобряват способността за реагиране на заплахи.
Единната платформа за сигурност на WatchGuard например опростява сигурността чрез автоматизация, интеграция и централизирана видимост. Този подход намалява оперативните разходи и ви позволява да затворите пробойните в сигурността, които възникват при използването на фрагментирани решения. Внедряването на унифицирано решение може да бъде решаваща стъпка в укрепването на вашата киберустойчивост и осигуряването на оперативна непрекъснатост.
Освен това сътрудничеството с доверен MSP партньор, който разбира специфичните нужди на вашата организация и предлага проактивна поддръжка, може да има решаващо значение. Това гарантира, че независимо от предизвикателството, бизнесът ви е подготвен да защити най-ценните си активи във все по-дигиталната среда.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.