От 2016 г. насам за опаковане на множество щамове на зловреден софтуер се използва криптиращ (алтернативно изписван като cryptor) софтуер, наречен AceCryptor.
Словашката фирма за киберсигурност ESET заяви, че е идентифицирала над 240 000 откривания на криптора в телеметрията си през 2021 и 2022 г. Това се равнява на повече от 10 000 търсения на месец.
Някои от известните семейства зловреден софтуер, съдържащи се в AceCryptor, са SmokeLoader, RedLine Stealer, RanumBot, Raccoon Stealer, Stop ransomware и Amadey, наред с други.
Държавите с най-много открити случаи включват Перу, Египет, Тайланд, Индонезия, Турция, Бразилия, Мексико, Южна Африка, Полша и Индия.
AceCryptor беше изтъкнат за първи път от Avast през август 2022 г., като подробно беше описано използването на зловредния софтуер за разпространение на Stop ransomware и RedLine Stealer в Discord под формата на 7-Zip файлове.
Крипторите са подобни на пакетиращите програми, но вместо да използват компресия, те са известни с това, че замазват кода на зловредния софтуер с криптиране, за да направят откриването и обратното инженерство много по-трудни.
Те също така са показателни за тенденция, при която авторите на зловреден софтуер рекламират такива възможности за други заплахи, по-малко технически усъвършенствани или други, които искат да бронират своите творения.
„Въпреки че заплахите могат да създават и поддържат свои собствени криптори, свързани с криминален софтуер, често може да се окаже времеемка или технически трудна задача да поддържат своя криптор в така нареченото FUD (напълно неоткриваемо) състояние“, казва изследователят от ESET Якуб Калоч.
„Търсенето на такава защита създаде множество опции за криптограф като услуга (CaaS), които опаковат зловреден софтуер“.
Опакованият с AceCryptor зловреден софтуер се доставя чрез троянски инсталатори на пиратски софтуер, спам имейли със зловредни прикачени файлове или друг зловреден софтуер, който вече е компрометирал хоста.
Подозира се също, че се продава като CaaS, поради факта, че се използва от множество заплахи за разпространение на разнообразни семейства зловреден софтуер.
Криптографът е силно обфускулиран, като включва трислойна архитектура за постепенно декриптиране и разопаковане на всеки етап и в крайна сметка за стартиране на полезния товар, като същевременно разполага с техники за борба с виртуални микропроцесори, отстраняване на грешки и анализ, за да се скрие под радара.
Според ESET се твърди, че вторият слой е въведен през 2019 г. като допълнителен механизъм за защита.
Констатациите идват в момент, когато друга криптографска услуга с кодово име ScrubCrypt е била използвана от криптоджакинг групи като 8220 Gang за незаконно добиване на криптовалута на заразени хостове.
По-рано този януари Check Point разкри и пакетираща програма, известна като TrickGate, която се използва за разгръщане на широк спектър от зловреден софтуер като TrickBot, Emotet, AZORult, Agent Tesla, FormBook, Cerber, Maze и REvil в продължение на повече от шест години.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.