Търсене
Close this search box.

Алгоритъмът за постквантово криптиране е разбит с изкуствен интелект

Идеята и прилагането на квантовите изчисления ще променят из основи света, просто и ясно. Това е така, защото квантовите компютри съдържат квантови битове (кюбити), които съхраняват експоненциално повече данни от традиционните компютърни битове, което значително увеличава пропускателната способност. Традиционният бит може да се намира в едно от двете състояния – 0 (изключен) или 1 (включен). Обратно, кюбитът може да бъде в повече от едно състояние – 0, 1, „или всяка пропорция от 0 и 1 в суперпозиция на двете състояния, с определена вероятност да бъде 0 и определена вероятност да бъде 1“. Тъй като пропускателната способност е равна на данните за определен период от време, кюбитите могат да изпращат експоненциално нарастване на данните, което е пряко пропорционално на състоянието на кюбита. По този начин квантовите изчисления могат да решат много, ако не и всички, от най-интензивните изчислителни задачи в света, измествайки суперкомпютрите.

И така, какво се случва, ако някой се опита да използва квантовите изчисления за злонамерени цели? Що се отнася до киберсигурността, основният проблем е криптографията – по-конкретно механизмите за криптиране. Повечето механизми за криптиране функционират въз основа на предпоставката, че разбиването или грубото насилване на алгоритмите е твърде трудоемко, което възпрепятства или предотвратява декриптирането. При квантовите изчисления тези алгоритми за криптиране подлежат на незабавно разбиване с brute force. Макар че за това няма да е необходима много „сила“.

Поради тази причина NIST търси механизъм за криптиране, който да е „квантово доказан“. Изследователите препоръчаха и одобриха алгоритъм, наречен CRYSTALS-Kyber, който използва криптиране с публичен ключ; единственият кандидат от последните четири, който използва криптиране с публичен ключ, останалите използват цифрови подписи. Квантовоустойчивите алгоритми звучат чудесно, нали? Е, навлиза друга развиваща се технология – изкуственият интелект (ИИ). И двете технологии са в начален стадий на развитие и ще бъде интересно да се види въздействието на всяка от тях, било то синергично или като проверка и баланс една на друга. В средата на февруари получихме отговор.

Изследователи от Кралския технологичен институт KTH в Стокхолм, Швеция, публикуваха статия за това как са разбили препоръчаното от NIST криптиране CRYSTALS-Kyber, използвайки атаки по странични канали и изкуствен интелект. Изследователите наричат този термин „атаки по странични канали, базирани на дълбоко обучение“. Атаката по страничен канал е експлойт, който се основава на изтичане на информация от дадена система. Тази информация обикновено не е достатъчна, за да се разбие системата, но с помощта на ИИ изследователите могат да обучат модел, който детерминирано да намери уязвимост в механизма въз основа на изтеклата информация. Както предполагат изследователите, тяхната работа може да бъде модел в бъдеще за извършване на одит на алгоритми за криптиране, базиран на ИИ, преди нападателите да ги открият първи.

Източник: secplicity.org

Подобни публикации

10 септември 2024

Как да създадем и подобрим сигурността на крайн...

Поради голямата си атакувана повърхност, съставена от различни набо...
10 септември 2024

Кибератаките на „TIDrone“

Изследователите наричат „TIDrone“  заплахата, която активно преслед...
10 септември 2024

Използването на търговски шпионски софтуер се з...

Усилията на САЩ и други правителства да ограничат разработването, и...
10 септември 2024

300 000 души са засегнати от пробива на данните...

Avis Car Rental уведомява близо 300 000 души, че личната им информа...
10 септември 2024

Двама са обвинени в САЩ за организиране на паза...

САЩ повдигнаха обвинения на гражданин на Казахстан и гражданин на Р...
9 септември 2024

Шпионският софтуер Predator се появи отново с н...

Шпионският софтуер Predator се е появил отново с нова инфраструктур...
Бъдете социални
Още по темата
18/07/2024

Сигурността в облака и експ...

Въпреки че изкуственият интелект е на...
05/05/2024

Олимпиада под прицел

Въпреки че служителите на Олимпийските игри...
20/03/2024

Kои приложения използват на...

Въпреки че “неограничените” планове за интернет...
Последно добавени
10/09/2024

Как да създадем и подобрим ...

Поради голямата си атакувана повърхност, съставена...
10/09/2024

Кибератаките на „TIDrone“

Изследователите наричат „TIDrone“  заплахата, която активно...
10/09/2024

Използването на търговски ш...

Усилията на САЩ и други правителства...
Ключови думи

Абонамента е почти завършен.

На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.

Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.

Благодарим за доверието!