Търсене
Close this search box.

IQM Garnet, 20-кубитов квантов процесор (QPU), вече е достъпен чрез Amazon Web Services (AWS) – първият квантов компютър, достъпен чрез облака на AWS в Европейския съюз.

Финландският стартъп за квантов хардуер IQM е базиран край Хелзинки, Финландия. AWS и преди е осъществявала сътрудничество с IonQ, Oxford Quantum Circuits, QuEra и Rigetti за своята квантова облачна услуга, известна като Braket, но това ще бъде първият квантов процесор на AWS, хостван в рамките на ЕС.

Това също така означава, че за първи път квантовите услуги на Amazon ще бъдат достъпни за крайните потребители в нейния регион AWS Europe (Стокхолм). Също така за първи път квантовите компютри на IQM ще бъдат достъпни в структура по заявка чрез облака и с ценообразуването на AWS за заплащане според нуждите.

„За нас е голяма чест да бъдем част от мрежата на Amazon и да работим заедно с глобална технологична компания“, заяви Ян Гьотц, съизпълнителен директор и съосновател на IQM пред TNW. „За IQM това е чудесна възможност да разширим предлагането си в световен мащаб и да си сътрудничим с водещи крайни потребители по целия свят.“

Гьотц добави още, че съвместното предложение е „голяма стъпка напред за квантовите изчисления в облака“ и ще даде възможност на потребителите на облака да тестват нови видове алгоритми и случаи на използване, за да развиват своя бизнес.

Достъпност за стартиращи предприятия за квантови алгоритми

Както повечето от нашите читатели вероятно знаят, днешните „шумни“ и предразположени към грешки квантови компютри всъщност не могат да направят толкова много – все още. В момента обаче технологията се развива изключително бързо. Научаването на работа с нея няма да стане за една нощ.

Поради това цял бизнес модел е създаден около подготовката на организациите и корпорациите за „квантова готовност“, така че да не бъдат изненадани, когато квантовата полезност се появи. Съвременните по-малки кюбитови системи са също така тренировъчна база за разработчиците на софтуер, много от които работят върху решаването на проблема с коригирането на грешки.

„В контекста на облака IQM Garnet се използва най-вече от инженерите по квантови алгоритми за разработване на интелектуална собственост около квантови компилатори, алгоритми и схеми за корекция на грешки“, казва Макс Хеберлайн, ръководител на облака в IQM, пред TNW. „IQM Garnet предлага изключително хомогенно оформление и има най-съвременни верни характеристики, което позволява на потребителите ефективно да разширяват алгоритмите до пълния размер на чипа.“

В същото време, каза Хайберлайн, компанията предлага IQM Garnet на достъпни цени, което е особено важно за разрастващата се сцена на стартиращи компании, занимаващи се с квантови алгоритми.

IQM, основана през 2018 г., е водещ европейски разработчик на квантов хардуер в областта на свръхпроводящите кюбити. В началото на следващата година компанията планира да добави към портфолиото си високоточен 54-кубитов квантов компютър IQM Radiance.

Това, според Хебърлейн, ще позволи на потребителите да разширят квантовите алгоритми отвъд точката, в която те все още могат да бъдат класически емулирани от суперкомпютри.

„През 2026 г. пускаме на пазара IQM Radiance със 150 кюбита, където ще видим първите търговски приложения на алгоритми от голям мащаб в областта на финансите, автомобилостроенето, науките за живота и химикалите“, добавя той.

Източник: TNW

Източник: e-security.bg

Подобни публикации

12 октомври 2024

SOC: Инструментите за откриване на заплахи ни з...

Специалистите от оперативните центрове за сигурност (SOC) изпитват ...
11 октомври 2024

Новата актуализация на GitLab отстранява осем у...

В четвъртък (В България петък през нощта) GitLab обяви нов кръг от ...
11 октомври 2024

Атаките LotL: Предизвикателството и WatchGuard ...

В областта на киберсигурността все по-трудно се откриват атаки от т...
11 октомври 2024

Киберсигурността - стълбът за защита на нашия свят

Октомври е не само първият месец на есента, но и Месецът на киберси...
11 октомври 2024

31 милиона потребители са засегнати от хакерска...

Интернет архивът потвърди, че е бил хакнат и е претърпял нарушение ...
11 октомври 2024

LLM с изкуствен интелект, подобряващи лова на з...

Стартъпът за киберсигурност Simbian пусна на пазара три AI агента L...
11 октомври 2024

Предизвикателствата в областта на сигурността п...

Какви са приоритетите на CISO и лидерите по сигурността в сравнение...
10 октомври 2024

Какво е Command Prompt, какво е Terminal и кое ...

Чували ли сте някога за Command Prompt на Windows? Или Terminal на ...
Бъдете социални
Още по темата
24/09/2024

Германия се стреми към кван...

В най-скъпия си проект досега Германската...
16/09/2024

Може ли дълбоките технологи...

В началото на 2000-те години Естония...
15/09/2024

Microsoft и Quantinuum комб...

Технологичният гигант Microsoft и водещият разработчик...
Последно добавени
12/10/2024

SOC: Инструментите за откри...

Специалистите от оперативните центрове за сигурност...
11/10/2024

Новата актуализация на GitL...

В четвъртък (В България петък през...
11/10/2024

Атаките LotL: Предизвикател...

В областта на киберсигурността все по-трудно...
Ключови думи

Абонамента е почти завършен.

На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.

Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.

Благодарим за доверието!