Нарастващото количество технологии за наблюдение, които се използват в страната, е обезпокоително, тъй като Индонезия все повече нарушава гражданските права на гражданите.
Ново изследване на Лабораторията за сигурност на „Амнести интернешънъл“ определя Индонезия като нововъзникващ център за инструменти и доставчици на средства за наблюдение. Организацията е открила доказателства за продажби и доставки на „силно инвазивен шпионски софтуер и други технологии за наблюдение“, изпратени до Индонезия от страни като Израел, Гърция, Сингапур и Малайзия, датиращи от 2017 г. до миналата година.
Съобщава се, че тези инструменти за наблюдение принадлежат на компании като „Q Cyber Technologies (свързана с NSO Group), консорциума Intellexa, Saito Tech (известна също като Candiru), FinFisher и нейното дъщерно дружество Raedarius M8 Sdn Bhd и Wintego Systems“.
Amnesty International също така подробно описва различни злонамерени имена на домейни и мрежови инфраструктури, свързани с платформи за шпионски софтуер, които са насочени към физически лица в Индонезия. Макар че имената на домейни имитират политически партии и медии, според Amnesty International не е ясно към кого всъщност са насочени. В миналото шпионският софтуер се е използвал от правителствени структури за атакуване на гражданското общество и журналистите, така че за Индонезия, където гражданските права са подложени на атака, това е „особено обезпокоително“ според доклада на Amnesty.
„Настоящото изследване предоставя материални доказателства, които да послужат като основа за по-нататъшни изследвания и усилия за отчетност, за да се гарантира, че гражданското общество в Индонезия може да работи в среда, свободна от страх от незаконно наблюдение“, се казва в доклада.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.