Търсене
Close this search box.

Apple внезапно оттегли съдебния си иск срещу NSO Group, като се позова на повишения риск съдебната битка да разкрие неволно чувствителни данни за уязвимостите и на трудностите при получаване на важна информация от доставчика на шпионски софтуер.

В съдебно заявление от петък Apple заяви, че продължаването на съдебния процес сега представлява „твърде значителен риск“ от разкриване на усилията за борба с експлоатирането и разузнаването на заплахите, необходими за отблъскване на самите противници, участващи в съдебния спор.

„Когато преди почти три години подаде този иск, Apple осъзна, че той ще включва споделяне на информация с трети страни. Развитието оттогава насам обаче промени рисковия пейзаж, свързан със споделянето на такава информация“, заяви производителят на устройства от Купертино.

„Apple знае и оценява факта, че Съдът ще подходи с най-голямо внимание към чувствителната информация, свързана с това дело. Но също така е наясно, че сега повече от всякога хищническите компании за шпионски софтуер, включително и тези, които не са сезирани от този съд, ще използват всякакви средства, за да получат тази информация“, добави компанията.

„Всяко разкриване, дори при най-строг контрол, излага тази информация на риск. Поради развитието на ситуацията след завеждането на делото, продължаването на процеса в момента би представлявало твърде голям риск за програмата на Apple за разузнаване на заплахите.“

Делото, първоначално заведено през 2021 г. в Окръжния съд на САЩ за Северния окръг на Калифорния, имаше за цел да се потърси отговорност от NSO Group за хакване на iOS платформите на Apple с т.нар. zero-click експлойти за шпиониране на изследователи, журналисти, активисти, дисиденти, учени и държавни служители.

Apple и производителят на WhatApp Meta обвиниха NSO Group в създаването на „сложна, спонсорирана от държавата технология за наблюдение, която позволява на нейния високоцелеви шпионски софтуер да следи жертвите си“ и се обърнаха към съдилищата в САЩ с искане да забранят на компанията да използва нейния софтуер, услуги или устройства.

В петък Apple също така се позова на опасения, че NSO Group и неидентифицирани длъжностни лица в Израел може да са предприели действия, за да избегнат предоставянето на информация по време на откриването. „Това означава, че продължаването на това дело потенциално ще включва разкриване на трети страни на информацията, която Apple използва за преодоляване на шпионския софтуер, докато ответниците и други лица създават значителни пречки за получаване на ефективно средство за защита“, заяви компанията.

Apple също така посочи променящата се динамика в индустрията на търговския шпионски софтуер и предупреди, че дори една правна победа може да има ограничено въздействие върху по-широкия пейзаж на софтуера за наблюдение.

„Ответниците бяха частично изместени от многобройни други компании за шпионски софтуер, което разпръсна заплахите, които някога бяха концентрирани в един-единствен мощен субект; следователно дори пълна победа в този процес няма да има същото въздействие като през 2021 г., тъй като други несвързани компании за шпионски софтуер ще останат незасегнати и ще могат да продължат да прилагат своите разрушителни тактики“, добави компанията.

WhatsApp също заведе дело срещу NSO Group, обвинявайки противоречивата компания, че използва услугата си за съобщения за извършване на кибершпионаж на журналисти, активисти за човешки права и други.

 

Източник: По материали от Интернет

Подобни публикации

12 октомври 2024

SOC: Инструментите за откриване на заплахи ни з...

Специалистите от оперативните центрове за сигурност (SOC) изпитват ...
11 октомври 2024

Новата актуализация на GitLab отстранява осем у...

В четвъртък (В България петък през нощта) GitLab обяви нов кръг от ...
11 октомври 2024

Атаките LotL: Предизвикателството и WatchGuard ...

В областта на киберсигурността все по-трудно се откриват атаки от т...
11 октомври 2024

Киберсигурността - стълбът за защита на нашия свят

Октомври е не само първият месец на есента, но и Месецът на киберси...
11 октомври 2024

31 милиона потребители са засегнати от хакерска...

Интернет архивът потвърди, че е бил хакнат и е претърпял нарушение ...
11 октомври 2024

LLM с изкуствен интелект, подобряващи лова на з...

Стартъпът за киберсигурност Simbian пусна на пазара три AI агента L...
11 октомври 2024

Предизвикателствата в областта на сигурността п...

Какви са приоритетите на CISO и лидерите по сигурността в сравнение...
10 октомври 2024

Какво е Command Prompt, какво е Terminal и кое ...

Чували ли сте някога за Command Prompt на Windows? Или Terminal на ...
Бъдете социални
Още по темата
08/10/2024

Как технологията ACR на Sam...

Смарт телевизорите на големи производители като...
02/10/2024

Севернокорейски хакери с пр...

Професионален хакерски екип, свързан със севернокорейското...
01/10/2024

Deepfake Дмитро Кулеба се с...

По-рано този месец сенатор Бен Кардин...
Последно добавени
12/10/2024

SOC: Инструментите за откри...

Специалистите от оперативните центрове за сигурност...
11/10/2024

Новата актуализация на GitL...

В четвъртък (В България петък през...
11/10/2024

Атаките LotL: Предизвикател...

В областта на киберсигурността все по-трудно...
Ключови думи

Абонамента е почти завършен.

На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.

Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.

Благодарим за доверието!