Apple внезапно оттегли съдебния си иск срещу NSO Group, като се позова на повишения риск съдебната битка да разкрие неволно чувствителни данни за уязвимостите и на трудностите при получаване на важна информация от доставчика на шпионски софтуер.
В съдебно заявление от петък Apple заяви, че продължаването на съдебния процес сега представлява „твърде значителен риск“ от разкриване на усилията за борба с експлоатирането и разузнаването на заплахите, необходими за отблъскване на самите противници, участващи в съдебния спор.
„Когато преди почти три години подаде този иск, Apple осъзна, че той ще включва споделяне на информация с трети страни. Развитието оттогава насам обаче промени рисковия пейзаж, свързан със споделянето на такава информация“, заяви производителят на устройства от Купертино.
„Apple знае и оценява факта, че Съдът ще подходи с най-голямо внимание към чувствителната информация, свързана с това дело. Но също така е наясно, че сега повече от всякога хищническите компании за шпионски софтуер, включително и тези, които не са сезирани от този съд, ще използват всякакви средства, за да получат тази информация“, добави компанията.
„Всяко разкриване, дори при най-строг контрол, излага тази информация на риск. Поради развитието на ситуацията след завеждането на делото, продължаването на процеса в момента би представлявало твърде голям риск за програмата на Apple за разузнаване на заплахите.“
Делото, първоначално заведено през 2021 г. в Окръжния съд на САЩ за Северния окръг на Калифорния, имаше за цел да се потърси отговорност от NSO Group за хакване на iOS платформите на Apple с т.нар. zero-click експлойти за шпиониране на изследователи, журналисти, активисти, дисиденти, учени и държавни служители.
Apple и производителят на WhatApp Meta обвиниха NSO Group в създаването на „сложна, спонсорирана от държавата технология за наблюдение, която позволява на нейния високоцелеви шпионски софтуер да следи жертвите си“ и се обърнаха към съдилищата в САЩ с искане да забранят на компанията да използва нейния софтуер, услуги или устройства.
В петък Apple също така се позова на опасения, че NSO Group и неидентифицирани длъжностни лица в Израел може да са предприели действия, за да избегнат предоставянето на информация по време на откриването. „Това означава, че продължаването на това дело потенциално ще включва разкриване на трети страни на информацията, която Apple използва за преодоляване на шпионския софтуер, докато ответниците и други лица създават значителни пречки за получаване на ефективно средство за защита“, заяви компанията.
Apple също така посочи променящата се динамика в индустрията на търговския шпионски софтуер и предупреди, че дори една правна победа може да има ограничено въздействие върху по-широкия пейзаж на софтуера за наблюдение.
„Ответниците бяха частично изместени от многобройни други компании за шпионски софтуер, което разпръсна заплахите, които някога бяха концентрирани в един-единствен мощен субект; следователно дори пълна победа в този процес няма да има същото въздействие като през 2021 г., тъй като други несвързани компании за шпионски софтуер ще останат незасегнати и ще могат да продължат да прилагат своите разрушителни тактики“, добави компанията.
WhatsApp също заведе дело срещу NSO Group, обвинявайки противоречивата компания, че използва услугата си за съобщения за извършване на кибершпионаж на журналисти, активисти за човешки права и други.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.