Първата уязвимост, която ще обсъдим, е CVE-2023-23397. Тази уязвимост има CVSSv3 оценка 9,8 (критична) и екипът за реагиране при компютърни инциденти в Украйна (CERT-UA) е първият, който открива и съобщава за уязвимостта на Microsoft, според потвърждението на Microsoft. Вероятно това е така, защото изследователите приписват извършителите на своите съседи – Русия – чрез групата APT28 (известна още като: FANCY BEAR, STRONTIUM, Sofacy). Групата не е използвала своя експлойт само в Украйна. Има данни за атаки срещу Турция, Йордания, Полша и Румъния още през април 2022 г.
И така, как работи? Уязвимостта за повишаване на привилегиите (EoP) позволява на нападателя да създаде уникален имейл, съдържащ покана за среща или календар, и да извлече идентификационните данни на New Technology LAN Manager (NTLM) без взаимодействие от страна на жертвата. За да бъдем по-процесуално подробни: нападателят изработва специална покана за среща или календар в Microsoft Outlook. Тази покана използва персонализирано свойство PidLidReminderFileParamter, съдържащо уникална универсална конвенция за имената (UNC), насочваща към сървър Server Message Block (SMB). Познавате ли звука, който чувате, когато получите имейл от Outlook? Уникалният подход от страна на нападателя му позволява да изпрати персонализиран звук за известие вместо оригиналния WAV файл, който доставя известието за среща или покана. Вместо да предостави произволен звук, нападателят използва този вектор на атака, за да придобие NTLM хешове. Има многобройни технически писания, които го обясняват с помощта на повече визуални сигнали.
Microsoft отстрани уязвимостта в изданието Patch Tuesday от март 2023 г. – месечните кръпки на операционната система на Microsoft през втория вторник на всеки месец. Поправката е извършена преди месец, така че ако все още не сте приложили тази поправка, спрете да правите това, което правите, и първо го направете!
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.