Иновационният фонд на НАТО (NIF) направи начална инвестиция в размер на 9 млн. евро в германския стартъп ARX Robotics, който създава безпилотни наземни роботи за бойното поле.
Бойните роботи на стартъпа приличат на малки танкове – но без оръжия. Превозните средства се придвижват на стъпала и могат да бъдат оборудвани с радар, устройства за почистване на мини или медицински носилки.
ARX продава четири различни машини. Най-голямата от тях пренася през бойното поле военни товари с тегло до 500 кг, включително ранени войници. Друг модел действа като тренировъчно устройство за движещи се мишени, а друг пренася безпилотни самолети в битка.
Роботите са модулни и се произвеждат от готови компоненти. Войниците могат да ги конфигурират на бойното поле в рамките на минути, без инструменти. Всички роботи са свързани чрез софтуер и използват изкуствен интелект, за да се придвижват автономно. Военнослужещите могат да ги управляват и дистанционно, подобно на дрон.
„Армиите на западните демокрации не са подготвени за роботизирана война“, казва Марк Витфелд, главен изпълнителен директор и съосновател на ARX. „За да се повишат значително възможностите на нашите въоръжени сили и да служат като мултипликатор на силите, е необходима взаимосвързана критична маса от автономни безпилотни наземни системи.“
Витфелд основава ARX през 2022 г. заедно с колегите си ветерани от германската армия Щефан Рьобел и Максимилиан Вид. До момента компанията е създала 12 робота, които са тествани от въоръжените сили на Украйна, Германия, Австрия, Швейцария и Унгария.
Роботите на ARX са сравнително евтини (за отбранителна техника), като всеки от тях се продава на дребно за между 30 000 и 150 000 евро.
„Екипът на ARX е разработил водеща, рентабилна, модулна наземна система, която може да се произвежда масово и лесно да се използва в отбраната, при хуманитарни кризи и извън тях“, казва Крис О’Конър от NIF.
NIF разполага с бюджет от 1 млрд. евро за подпомагане на стартиращи предприятия, разработващи дълбоки технологии за приложения в областта на отбраната и сигурността. Това е втората публична инвестиция от стартирането му миналата година.
Първата, обявена миналата седмица, беше за iCOMAT – британски стартъп, който създава ултралеки композитни материали за аерокосмическия, автомобилния и отбранителния сектор.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.