Доставчикът на системи за сигурност InkBridge Networks призовава да се обърне спешно внимание на откриването на десетилетна конструктивна грешка (CVE-2024-3596) в популярния протокол RADIUS.
Във вторник доставчикът на системи за сигурност InkBridge Networks призова за спешно обръщане на внимание на откриването на тридесетгодишен конструктивен недостатък в протокола RADIUS и предупреди, че напредналите нападатели могат да стартират експлойти за удостоверяване на всеки в локална мрежа, заобикаляйки всички защити за многофакторно удостоверяване (MFA).
Компанията публикува техническо описание на така наречената атака BlastRADIUS и предупреди, че корпоративните мрежи, като например вътрешните мрежи на предприятията, доставчиците на интернет услуги (ISP) и телекомуникационните компании (telcos), са изложени на голям риск.
Недостатъкът е открит от изследователи от Бостънския университет, Cloudflare, BastionZero, Microsoft Research, Centrum Wiskunde & Informatica и Калифорнийския университет в Сан Диего.
Уязвимостта се проследява като CVE-2024-3596 и VU#456537.
„Основната причина за атаката е, че в протокола RADIUS някои пакети Access-Request не се удостоверяват и нямат проверки за цялостност. Нападателят може да модифицира тези пакети по начин, който му позволява да контролира кой влиза в мрежата“, обяснява изследователският екип.
Протоколът RADIUS, стандартизиран за първи път в края на 90-те години на миналия век, се използва за контрол на достъпа до мрежата чрез удостоверяване, оторизиране и отчитане и днес все още се използва широко в комутатори, рутери, точки за достъп и VPN продукти.
„Всички тези устройства вероятно са уязвими към тази атака“, предупреждават изследователите.
„Ключът към атаката е, че в много случаи пакетите Access-Request нямат проверки за автентичност или цялостност. Тогава атакуващият може да извърши атака с избран префикс, която позволява модифициране на Access-Request, за да се замени валидният отговор с такъв, избран от атакуващия. Въпреки че отговорът е удостоверен и проверен за цялостност, уязвимостта с избрания префикс позволява на атакуващия да модифицира пакета с отговор почти по свое желание“, се казва в документацията на InkBridge Networks.
Компанията описва проблема като „фундаментален недостатък на дизайна на протокола RADIUS“ и отбелязва, че всички клиенти и сървъри RADIUS, които отговарят на стандартите, вероятно са уязвими към тази атака, дори ако правилно прилагат всички аспекти на протокола RADIUS.
„Тъй като цялата сигурност на протокола RADIUS за UDP и TCP пренос се основава на споделената тайна, тази атака е може би най-сериозната възможна атака срещу протокола RADIUS“, заяви компанията.
Като абсолютен минимум InkBridge Networks препоръчва всеки един RADIUS сървър в световен мащаб да бъде обновен, за да се отстрани тази уязвимост. „Не е достатъчно да се обновят само клиентите на RADIUS, тъй като това ще позволи на мрежата да остане уязвима.“
Компанията съобщи, че нейни изследователи са създали частно доказателство за концептуален експлойт, но няма индикации, че тази уязвимост се експлоатира активно.
Дори ако някой успее да пресъздаде експлойта, изследователите отбелязват, че една успешна атака ще струва скъпо. „Може да е необходимо значително количество изчислителна мощност в облака, за да успеете да извършите атаката. Тази цена също е за всеки експлоатиран пакет и не може да се приложи автоматично към много пакети. Ако един нападател иска да извърши 100 атаки, той трябва да използва 100 пъти повече изчислителна мощност.“
Компанията обаче отбелязва, че тези разходи са „капка в морето за националните държави“, които искат да се насочат към конкретни потребители.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.