Кибератаката води до редица разходи, с които компаниите трябва да се справят – от процеса на възстановяване на откраднати данни до необходимостта от наемане на правни услуги.
Според доклад на IBM средните разходи за нарушаване на сигурността на данните в световен мащаб ще достигнат 4,45 млн. долара през 2023 г., което представлява увеличение с 15% за три години. Тази седемцифрена сума е очевидно обезпокоителна. Милионните разходи могат да поставят в опасност бъдещето на дадена компания, тъй като много от тях просто не разполагат с ресурси, за да се справят с последиците от инцидент с рансъмуер.
Високопоставеният случай с MOVEit показва колко сериозни могат да бъдат последиците от атака за кражба на данни. Това предприятие за софтуер за прехвърляне на файлове претърпя пробив в съхранението на данни, който засегна повече от 62 милиона потребители и над 2000 компании. Понастоящем тя е изправена пред разходите за възстановяване от атаката и пред множество съдебни дела от засегнатите лица, които увеличават икономическите последици и последиците за репутацията.
Тази ситуация подчертава необходимостта от внедряване на надеждни превантивни мерки за спиране на потенциални атаки с цел получаване на откуп, които излагат на риск данните на компанията. Инвестициите в цялостна и ефективна защита на киберсигурността не само потенциално спестяват на организациите хиляди долари, но и помагат да се гарантира постоянството им на пазара.
Като се имат предвид сериозните последици от кражбата на данни за компаниите, разчитането на протокол за киберсигурност, който защитава чувствителна информация за компаниите, партньорите и клиентите, е от решаващо значение. По-долу очертаваме решения, които помагат на предприятията да защитят ефективно своите данни:
Периодично правете резервни копия:
Уверете се, че поддържате копия или резервни копия на поверителна или чувствителна информация и ги съхранявайте в друга система за съхранение. Това ще ви позволи да възстановите повредената или открадната информация по-бързо, като значително ще намали въздействието и разходите за атака.
Инвестирайте в човешкия капитал:
Наличието на екип по киберсигурност, оборудван с техническите познания, необходими за защита на компанията, може да има голямо значение за защитата от заплахи. Възлагането на тази услуга на външни изпълнители чрез наемане на MSP може да бъде полезен вариант за компании, които не разполагат с ресурси за изграждане на вътрешен специализиран екип.
Поддържайте VPN мрежата в актуално състояние:
Тъй като много предприятия прилагат хибриден или дистанционен модел на работа, VPN мрежата вече е основен инструмент, тъй като обединява устройствата на компанията в една частна мрежа, независимо от тяхното местоположение. Тъй като използването на VPN мрежи става все по-често срещано в организациите, осигуряването на прилагането на най-новите актуализации и пачове и в съответствие с правилата за безопасност осигурява още едно ниво на защита за вашата система.
Ограничаване на достъпа до чувствителна информация:
Колкото повече потребители имат достъп до чувствителни данни, толкова по-голяма е вероятността от ексфилтрация на данни. Препоръчваме на компаниите да поддържат контрол върху достъпа до вътрешни файлове, за да намалят рисковете. Ограничаването на достъпа до тези хора, които се нуждаят от тази конкретна информация, за да вършат работата си, е един от начините да се контролира достъпът до файловете на организацията, като се предотврати неоторизиран достъп.
Редовно оценявайте сигурността на крайните точки:
Според данни от нашата Лаборатория за заплахи атаките срещу крайни точки са се увеличили с 89% през третото тримесечие на 2023 г. Лошите навици от страна на екипа или използването на остарял софтуер, наред с други причини, превръщат устройствата във врата, през която киберпрестъпниците могат да проникнат и да компрометират киберсигурността на организациите. Ефективното и редовно управление на сигурността на крайните устройства трябва да бъде приоритет за бизнеса чрез внедряване на най-съвременни технологии за защита от потенциални киберрискове.
Накратко, като инвестират в ефективна система за киберсигурност и се уверят, че тя се управлява от екип от експерти, компаниите могат да защитят своите системи и да предотвратят кражбата на данни, която да застраши тяхната оперативна, финансова и репутационна стабилност.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.