От 30 май 2025 г. Австралия официално въведe ново законодателство, което задължава бизнеса да докладва на правителството при извършване на плащания, свързани с рансъмуер или други форми на киберизнудване. Това представлява значителна стъпка в усилията на страната да подобри киберсигурността и да увеличи прозрачността около престъпните заплахи в дигиталното пространство.
Според новите правила, подлежат на задължително отчитане всички организации, които:
Са реализирали годишен оборот от поне 3 милиона австралийски долара (приблизително 1.94 милиона USD) през последната финансова година
Принадлежат към критични сектори на инфраструктурата – без значение от размера им
Организациите трябва да декларират плащанията към киберпрестъпници в рамките на 72 часа от извършването им, включително ако плащането е направено от трета страна от тяхно име. Докладите трябва да съдържат:
Подробности за киберинцидента
Исканията и контактите на извършителите
Информация за комуникацията с тях
Сумата на откупа
Други релевантни данни
В закона е включено определението за „плащане“ в широк смисъл – то обхваща не само пари, но и подаръци, услуги или други облаги, предоставени в отговор на искането на изнудвачите.
Докладите се подават чрез онлайн формуляр към Австралийската дирекция по сигнали (ASD) – водещият орган за киберсигурност в страната.
В първите шест месеца от прилагането на закона (до края на 2025 г.), Министерството на вътрешните работи на Австралия ще се фокусира върху подпомагане на бизнеса при спазването на новите изисквания. От 1 януари 2026 г. ще започне по-активен регулаторен надзор и контрол.
Новият режим цели да:
Подобри видимостта на правителството върху заплахите, произтичащи от рансъмуер
Помогне на малките и средни предприятия (МСП) да получават навременна информация за активни кампании
Подкрепи създаването на бъдещи ефективни законодателни инициативи
„Правителствата и регулаторите по света страдат от ограничена видимост върху киберрисковете, особено при рансъмуер. Това възпрепятства ефективното противодействие,“ коментира Тим Дилън от NCC Group. „Фактът, че едва един от всеки пет случая на рансъмуер се докладва, е тревожен и подчертава необходимостта от регулация.“
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.