Придобиването на AWS ще доведе до придобиването на комплекс от центрове за данни в близост до 2,5-гигаватна атомна електроцентрала в Пенсилвания.
Охлаждащи кули на ядрена електроцентрала, подобни на тези в ядрената електроцентрала Susquehanna в Пенсилвания, до центъра за данни Cumulus, собственост на AWS.
(Снимка: Getty Images)
Amazon Web Services (AWS) обяви плановете си да придобие кампус на център за данни с ядрена мощност като част от голяма сделка с американски доставчик на електроенергия.
Гигантът в областта на облачните услуги потвърди, че ще придобие комплекса от центрове за данни Cumulus, разположен до 2,5-гигаватната атомна електроцентрала Susquehanna в Пенсилвания, като част от сделка на стойност 650 млн. долара с Talen Energy.
Talen заяви, че по сделката AWS ще получи достъп до центъра за данни и до енергийната инфраструктура на съседната атомна електроцентрала.
Компанията потвърди, че Talen Energy ще предостави на AWS директен достъп до енергията от обекта, като доставчикът на облачни услуги очаква да разполага с до 960 мегавата енергия през следващите години.
Съобщението е последното от поредицата стъпки на Amazon, насочени към диверсифициране на енергийните източници и намаляване на въглеродните емисии.
Миналия месец компанията подписа споразумение с базирания в Орегон доставчик на вятърни паркове Avangrid, за да използва възобновяеми енергийни източници. Обектът, който включва 40 вятърни турбини, е в състояние да доставя до 90 мегавата енергия.
През 2023 г. Amazon увеличи инвестициите си във възобновяема енергия, като статистическите данни на компанията показват, че тя е най-големият корпоративен купувач на чисти енергийни източници в световен мащаб, инвестирайки в повече от 100 проекта за слънчева и вятърна енергия.
Това рязко увеличение на финансирането за възобновяема енергия е основна част от усилията на компанията за постигане на нулеви нетни емисии до 2040 г.
AWS също не е единствена, която проучва потенциала на ядрената енергия за подпомагане на работата на центровете за данни. През 2022 г. Microsoft представи споразумение за закупуване на електроенергия с американската компания Helion Energy като част от договор за изграждане на действаща централа за ядрен синтез.
Медийни съобщения през септември миналата година сочеха, че технологичният гигант набира главен програмен мениджър, който да ръководи стратегията му за ядрена енергия. В обявата за работа на фирмата се казваше, че тя търси човек, който да „ръководи проектни инициативи за всички аспекти на ядрената енергийна инфраструктура за глобален растеж“.
През януари компанията нае Арчана Манохаран за директор на ядрените технологии, за да ръководи разработването на малки атомни реактори.
Преди това Манохаран е работила като директор по ядрената стратегия и програми в Ultra Safe Nuclear Corporate (USNC), организация, специализирана в разработването на технологии за микромодулни реактори (MMR).
Тъй като през последните 18 месеца енергийните нужди на центровете за данни в световен мащаб нараснаха неимоверно, хиперскалаторите търсят алтернативни източници на чиста енергия, за да задоволят ненаситните апетити на клиентите.
Неотдавнашно проучване на JLL установи, че изискванията за генеративен изкуствен интелект и високопроизводителни изчисления (HPC) тласкат операторите на центрове за данни почти до точката на пречупване.
Според проучването именно генериращият изкуствен интелект се очаква да бъде основен двигател на световното потребление на електроенергия през следващите години, като Европейската комисия изчислява, че до 2030 г. нуждите от електроенергия ще са се увеличили с 60%.
Настоящата ситуация означава, че много оператори на центрове за данни се борят да посрещнат нарастващите изисквания за мощност, вариращи между 300MW и 500MW, което налага драстична промяна в критериите за избор на място и проектиране.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.