Президентът Джо Байдън предупреди, че кибератаките, водещи до тежки нарушения на сигурността, могат да доведат до „истинска война“ с друга голяма световна сила. „Знаете ли, видяхме как кибернетичните заплахи, включително атаките с ransomware, все повече са в състояние да причинят щети и смущения в реалния свят“, каза Байдън по време на реч в Националния център за борба с тероризма към Службата на директора на националното разузнаване. „Не мога да гарантирам това и вие сте толкова информирани, колкото и аз, но мисля, че е по -вероятно да завършим – добре, ако завършим във война, с истинска стрелба с цялата си мощ , това ще бъде вследствие на кибернарушение с големи последствия. „Той посочи Русия и Китай като партньори на САЩ и“ вероятно смъртни конкуренти по пътя „, казвайки, че съвместната работа по екзистенциални заплахи като изменението на климата трябва да предотврати САЩ да не държат „под наблюдение каква е крайната цел на другия екип“. По време на изказването си пред разузнавателния персонал в разузнавателния кампус на Либърти, Байдън също така намекна, че Русия вече участва в кампании за дезинформация на изборите през 2022г., насочени към гражданите на САЩ, които получават информацията си от интернет, а не от други проверени източници. „Мисля, че също трябва да поемем широко разпространената дезинформация, която затруднява достъпа на хората до точна информация – да оценят фактите, да може да вземат решения“, добави Байдън. „Вижте какво прави Русия вече по отношение на изборите през 2022г. и дезинформацията. Това е чисто нарушение на нашия суверенитет.“
Тези забележки идват след като в изявление на НАТО, публикувано в средата на юни, се казва, че кибератаките при някои обстоятелства са сравними с „въоръжени атаки“. „Потвърждаваме отново, че решението кога кибератака ще доведе до позоваване на член 5 ще бъде взето от Северноатлантическия съвет за всеки отделен случай“, се казва в комюникето на НАТО. „Съюзниците признават, че въздействието на значителни злонамерени кумулативни кибернетични дейности при определени обстоятелства може да се счита за равносилно на въоръжена атака. През последните два месеца САЩ се справиха с безкрайната вълна от атаки, засягащи организациите по целия свят и все по -силно засягащи критичната инфраструктура на САЩ.
В началото на юни, след атаките с ransomware на Colonial Pipeline и JBS, заместник -съветникът по национална сигурност Анн Нюбергер предупреди американския бизнес да приема сериозно рансъмуера. По -рано този месец президентът Байдън помоли руския президент Путин по време на телефонен разговор да попречи на групите за кибер рекет, действащи от територията на Русия, като заяви, че САЩ ще предприемат „всички необходими действия“ за защита на хората и критичната инфраструктура от тези атаки. Прессекретарят на Белия дом Джен Псаки заяви също, че САЩ ще предприемат действия срещу групи за рекет, действащи в границите на Русия, ако „руското правителство не може или не иска“. Миналия месец лидерите на Г-7 също помолиха Русия спешно да затвори базираните в Русия ransomware банди след потока от атаки, насочени към организации от критични сектори по света.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.