Грешки в сигурността, открити в приложението за игри в облак PlayStation Now (PS Now), позволяват на хакерите да изпълняват произволен код на устройства с Windows, работещи с уязвими версии на приложения. PlayStation вече достигна над 2,2 милиона абонати в края на април 2020 г. от старта на услугата през 2014 г.
Уязвимостите, открити от ловеца на грешки, Парсия Хакимян, засегнаха PS Now версия 11.0.2 и по-стари на компютри с Windows 7 SP1 или по-нова версия. Хакимян съобщи за грешката на PS Now на 13 май 2020 г. чрез официалната програма за награди за откриване на грешки на PlayStation на HackerOne. PlayStation обърна внимание на грешката и отбеляза доклада за грешката като „Решен“ един месец по-късно, на 25 юни 2020 г. Хакимян получи награда от 15 хиляди долара за доклада си, въпреки че подаването му не беше в обхвата – т.е. засягаше приложение за Windows и нито един от целевите активи, включени в програмата за награди за грешки (системите PlayStation 4 и PlayStation 5, операционни системи , аксесоари или мрежата на PlayStation.)
Хакимян установи, че когато са свързани във верига, критичните проблеми със сигурността позволяват на неупълномощени хакери да стартират атаки за дистанционно изпълнение на код (RCE) чрез злоупотреба със слабостта и инжектирането на код. „Всеки уебсайт, зареден във всеки браузър на една и съща машина, може да изпълнява произволен код на машината чрез уязвима връзка с уебсайта“, каза Хакимян. Нападателите могат да стартират злонамерен код на компютъра на потребител на PS NOW чрез локален сървър WebSocket, стартиран от psnowlauncher.exe на порт 1235, като използва приложението AGL Electron, което се появява след стартиране. „JavaScript, зареден от AGL, ще може да създава процеси на машината“, обясни още изследователят. „Това може да доведе до произволно изпълнение на код. Приложението AGL не извършва проверки на това кои URL адреси зарежда.“
Това е възможно, тъй като сървърът websocket, стартиран на устройството на целта, не извършва ниакви заявки за проверка на произхода. За да се възползват успешно от грешката RCE, нападателите трябва да убедят потребителя на PS NOW, чието устройство искат да компрометират, да отвори специално създаден сайт, използвайки злонамерена връзка, предоставена чрез фишинг имейли, форуми, канали Discord и т.н.
След като го отворят във всеки уеб браузър на своя компютър, злонамерените скриптове на уебсайта ще се свържат с локалния сървър WebSocket и ще помолят AGL да зареди злонамерен Node код от друг сайт и да го стартира на устройството на целта.
Sony обяви стартирането на публичната си програма снагради за откриване на грешки HackerOne PlayStation през юни 2020 г. Тази програма плаща на изследователите по сигурността и геймърите за докладване на проблеми със сигурността, открити в системите PlayStation 4 и 5, операционни системи, аксесоари и мрежата PlayStation Квалифицираните заявки за грешки в PlayStation отговарят на условията за изплащане на награди, вариращи от $ 100 за уязвимост на PlayStation Network с ниска тежест до $ 50 000 за критичен недостатък на PlayStation 4. Тази програма с награди за откриване на грешки вече се изпълняваше частно с някои изследователи по сигурността, когато беше стартирана през юни, което обяснява твърденията на Хакимян един месец преди стартирането на програмата. Компанията също така изпълнява отделна програма за разкриване на уязвимости на HackerOne от октомври 2017 г., която позволява на ловците на грешки да докладват за класифицирана уязвимост на сигурността в продукти или уебсайтове на Sony, които не са обхванати от програмата PlayStation. PlayStation Now не е единствената услуга за стрийминг на игри, базирана на облак, която реши тази година критичен проблем със сигурността. NVIDIA също пусна актуализация на защитата за отстраняване на уязвимост в приложението за игри в облак GeForce Now, която позволява на хакерите да изпълняват произволен код или да ескалират привилегии на системи, работещи с неизправен софтуер.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.