Безопасното шофиране на автомобил е особено сложна операция. Освен да управляват превозното си средство и да съблюдават скоростта си, водачите трябва също да са напълно наясно със ситуацията извън превозното средство, за да избегнат потенциално фатални инциденти.
Това прави неотдавнашното съобщение, че властите в Обединеното кралство планират да позволят на собствениците на автомобили, които се управляват самостоятелно, да гледат телевизия, докато „шофират“, да е нещо като изненада. Съгласно планираното законодателство собствениците на автономни превозни средства (като Tesla или подобни) ще могат да четат книги, да гледат телевизия или да сърфират в интернет, докато колата им се движи по обществени пътища.
По очевидни причини всички тези дейности в момента са забранени по британските пътища, защото разсейват шофьорите. Неспособни да посветят пълното си внимание на шофирането, операторите на превозни средства са изложени на много по-голям риск да попаднат в инцидент.
Тези предложени промени в законите за шофиране предполагат, че британското правителство е все по-уверено във възможностите на изкуствения интелект (AI) и автономните автомобили. Според официално проучване човешката грешка (грешки, допуснати от шофьори) играе роля в 88% от всички пътнотранспортни произшествия в Обединеното кралство. Очевидно законодателите вярват, че автономните автомобили са по-умни и по-малко податливи на грешки от хората – шофьори – и че злополуките ще бъдат по-рядко срещани, тъй като технологията ще стане по-широко достъпна.
С предоставянето на щофирането на AI, пътниците ще бъдат свободни да прекарват времето си, правейки каквото им харесва – включително гледане на телевизия. Има обаче едно предупреждение – шофьорите все пак ще трябва да са готови да поемат контрола „във всеки случай“ ако нещо се обърка и те трябва да заменят навигационната система на автомобила си.
За първи път Великобритания забрани на шофьорите да гледат телевизия в автомобила през 1986г., така че предложените промени са значителни. Но все още има вероятност да има някои бариери преди промяната на закона.
Първо, правителството трябва да види убедителни доказателства, че управляваните от AI превозни средства наистина са по-безопасни от управляваните от шофьори. Като се има предвид, че все още не е законно разрешено автономните автомобили да се „движат“ сами по обществени пътища в по-голямата част от света, може да отнеме известно време, преди законодателите да могат да решат дали това е вярно.
Второ, обществеността също трябва да бъде уверена, че на автомобилите с изкуствен интелект може да се има доверие. След десетилетия на обучение и тестове на водачи, се вярва, че хората могат да управляват автомобилите безопасно – и също така те искат да са сигурни, че компютрите могат да вършат същата работа.
Това означава, че промените в навиците за шофиране, включително гледане на телевизия, остават нищо повече от предложение на този етап. Правителството може (и вероятно ще) промени курса, отлагайки новото законодателство, докато автономните автомобили не станат обичайни по британските пътища. И това може да бъде след една година или повече – особено след като законите за разрешаване на самоуправляващи се автомобили, които бяха обещани миналата година, все още не са приети.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.