Вашата самоличност е едно от най -ценните ви притежания. От откриване на банкова сметка до пътуване в чужбина, получаване на медицинско лечение до пазаруване онлайн, доказването на вашата самоличност (ID) е абсолютно необходимо.
В ерата на интернет традиционните системи за проверка и защита на самоличността могат лесно да бъдат компрометирани. Кражбата на самоличност е изключително печеливша, така че престъпниците прекарват много време и усилия, опитвайки се да откраднат информация, която може да се използва за представяне на техните жертви.
Паролите остават един от най -слабите аспекти на всяка система за сигурност. Лесно предполагаеми, хакнати или изтекли пароли означават, че хакерите са само на една кратка дума от достъпа до вашите данни и самоличност.
Търсенето на по -сигурна техника за проверка на самоличността накара много фирми да разработят биометрични алтернативи. Скенерите за пръстови отпечатъци и лица вече са често срещани на смартфоните например, защото е доста трудно да се „открадне“ например отпечатък на лице.
Има и други биометрични системи в процес на разработка. Усъвършенстваните компютърни алгоритми могат да анализират уникалния начин на ходене (анализ на походката), докато разпознаването на лица в обществени условия също е все по -често срещано. Дори начинът на въвеждане е уникален и може да се използва за потвърждаване на самоличността ви.
Въпреки че е по -сигурна от паролите, има някои въпроси относно биометрията, които трябва да бъдат разгледани от регулаторите на индустрията.
Биометричните данни могат да се използват за широк спектър от задачи – не само за осигуряване на достъп до вашите онлайн акаунти. Маркетолозите експериментират с разпознаване на лица, за да проследят купувачите например между магазините в молове.
Макар и полезно, има много малка разлика между това и проследяването на бисквитки – тактика, която нарушава GDPR и други закони за поверителност. За много хора прилагането на биометрията по този начин е инвазивно и нежелателно – и правителствените законодатели се замислят дали правилата относно използването на биометрични данни трябва да бъдат затегнати.
Кражбата на пароли и номера на кредитни карти може да причини сериозни проблеми на жертвите. Но ако бъдат откраднати уникални биометрични данни, последствията са още по -сериозни. Вашата банка може да промени парола или да издаде нова кредитна карта в случай на нарушение на данните, но не може да промени вашите пръстови отпечатъци.
Ако хакерите успеят да откраднат биометрични данни или алгоритмите, използвани за тяхната обработка, последствията могат да бъдат опустошителни. Жертвите на такава атака може да се окажат неспособни да участват в някои общи дейности като покупка и продажба – или да се ангажират с правителствени агенции.
Тъй като използването на биометрични системи става все по -често, регулаторите и търговските органи ще трябва да формулират насоки, които определят кое е (и кое не) приемливо използване на уникалните данни на хората. След това предприятията трябва да възприемат тези принципи на най -добри практики, за да избегнат правни и етични проблеми, които увреждат доверието и благосъстоянието на индивида
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.