2010 г. беше странна по редица причини, но дори изригването на исландския вулкан Ейяфятлайокутл не успя да хвърли сянка върху съдбата на съизпълнителните директори на BlackBerry Майк Лазаридис и Джим Балзили.
В началото на десетилетието делът на BlackBerry на американския пазар на телефони достигна рекордните 43 %, а мобилните устройства „CrackBerry“ на компанията се намираха в ръцете на около 40 милиона потребители по целия свят. Година по-късно този брой нараства до 85 милиона; това е върхово постижение, последвано от 11 години на ръст на продажбите на компанията, чието ръководство е прекарало голяма част от 90-те години на миналия век на ръба на фалита. Лазаридис беше богат. Балзили беше още по-богат. BlackBerry – тогава известна като Research In Motion (RIM) – беше едновременно културна сила и машина за печатане на пари.
Докато изведнъж не се превърна в такава.
Новият филм на Матю Джонсън „BlackBerry“, който най-накрая тръгва по кината в Обединеното кралство този уикенд, след като беше пуснат в САЩ и на други места през май, описва подробно как и защо се случи този бърз възход и още по-бързото му падение. Бюджетът на филма е малък и профилът му остава нисък, но ако сте човек, който е харесал корпоративната политика на „Големият залог“ или „Социалната мрежа“, то BlackBerry може да бъде и един от най-добрите нови филми на 2023 г.
Като за начало, BlackBerry се фокусира почти изцяло върху преди и след BlackBerry, компанията. Филмът не прекарва твърде много време в проповядване на това как нейните телефони с размер на дланта са привлекли вниманието на бизнесмени и светски личности по целия свят , защото, добре, ние знаем как. Всички сме имали такъв.
Вместо това, филмът на Джонсън се занимава с машинациите, които стоят зад ранния успех на BlackBerry и в крайна сметка, неуспеха на компанията да изпревари конкуренцията. Джей Барушел играе Лазаридис, брилянтен, но нехаещ за бизнеса изобретател, чиято идея за нов тип телефон е подхваната от безмилостния корпоративен катерач Балзили (изигран отлично от Глен Хауъртън), и голяма част от двучасовия филм за BlackBerry е посветена на изследването на отношенията между двамата.
Динамиката между двамата мъже е добре позната: Лазаридис е технологично интелигентен, а Балзили знае как да работи в заседателната зала. Лазаридис покорно приема „не“ като отговор, докато Балзили „няма да напусне тази среща на *****ng“ без поръчка за милиони долари. Лазаридис носи огромни кафяви очила Aviator, а Балзили – свеж син костюм. Разбирате идеята; те са Спок и капитан Кърк, но с много повече ругатни. И лъжа.
Първоначално съоснователят на RIM Дъг Фрегин – обсебен от „Междузвездни войни“, носещ лента за глава, изигран в BlackBerry от самия Джонсън – не може да понесе наглите изисквания и градската арогантност на Балзили („този човек е акула“, предупреждава той Лазаридис след първата им среща). Но след като Балзили успешно представя прототип на „PocketLink“ на инвеститори с дълбоки джобове в Bell Atlantic (сега известен като Verizon), скептицизмът на Фрегин отстъпва място на удивление с широко отворени очи. И тогава BlackBerry се превръща в свръхзвукова компания.
През 2007 г. – след кратко препращане към 2003 г., когато главният изпълнителен директор на Palm Карл Янковски прави опит за враждебно поглъщане на вече широко успешната RIM – Лазаридис, Фрегин и останалата част от йерархията на RIM са изненадани от пускането на пазара на iPhone; многофункционално мобилно устройство без клавиатура от друга технологична компания на тема плодове – Apple. Пренебрегвайки шумотевицата, RIM продължава напред с визията си, базирана на клавиатура, и го прави успешно още половин десетилетие, докато най-накрая BlackBerry не изчерпва силите си.
Ключовите, а в някои случаи и съдбоносни бизнес решения, описани в BlackBerry, далеч не са толкова открити. RIM (която през 2013 г. официално се преименува на BlackBerry) не успява да върви в крак с времето, но това може да ви каже всеки, който някога е сменял BlackBerry с iPhone. Това, което филмът на Джонсън прави толкова добре, е да очовечи хората, които стоят зад тези решения.
Историята на BlackBerry е история на сбъднати, изпълнени и отново сбъднати мечти. Лазаридис – добронамереният разработчик, който направи революция на пазара на мобилни устройства, а вероятно и в съвременната популярна култура – се опитва да разбере как той и компанията му могат да бъдат считани за пионери в един момент, а в следващия – за стара новина. Това, че си първият, който прави нещо, не ти осигурява постоянно място на масата и е наистина трогателно да видиш как групата на RIM от маниакални технологични братя става жертва на безпощадната природа на корпоративна Америка.
Това не означава, че BlackBerry не е забавно пътуване. Острият като бръснач сценарий често е забавен – Хауъртън, в частност, открадва шоуто в ролята на Балзили – и е трудно да не се влюбиш в историята на неудачника от първата половина на филма. Саундтракът на Джей Маккарол, който се движи в различни епохи, също удря всички правилни ноти („Someday“ на The Strokes, „Love Will Tear Us Apart“ на Joy Division и „Waterloo Sunset“ на The Kinks са само някои от перфектно подбраните моменти).
Но в същността си BlackBerry е трагедията на един новатор; сладко-горчива комедия с жило в опашката и сурово напомняне, че иновациите не чакат никого.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.