Изследователи по киберсигурност откриха имейли на американски военни, съдържащи поверителна информация, с обем около 3 терабайта, оставени без надзор онлайн. Находката съдържа предимно размяна на съобщения между военни от Командването за специални операции на САЩ или USSOCOM. Командването контролира различните командвания на компонентите за специални операции на американската армия, включително щаба, военновъздушните сили, военноморските сили и морската пехота.
Въпреки че информацията е била чувствителна, имейлите, изтекли онлайн, не са съдържали никаква класифицирана информация. Свръхсекретните мрежи обикновено използват вътрешни специализирани военни мрежи, изцяло отделени от интернет. Изследовател по киберсигурност на име Анураг Сен се е натъкнал на чувствителната информация през уикенда и след това е предупредил TechCrunch. След това в неделя журналист от технологичния блог се свърза с правителството на САЩ, за да го информира за инцидента със сигурността. USSOCOM защити сървъра в понеделник сутринта.
В цитат за TechCrunch говорителят на USSOCOM Кен Макгроу заяви, че се провежда разследване и потвърди, че никой не е хакнал американското бойно командване. Въпреки че сървърът вече е обезопасен, американските военни все още не са успели да проверят дали някой е имал достъп до информацията и какъв тип информация може да е била открадната. Сега защитеният неправилно конфигуриран сървър се е намирал в правителствения облак Microsoft Azure. Microsoft все още не е направила изявление относно инцидента.
Смята се, че данните са били оставени на открито за около две-три седмици, преди киберизследователят да ги открие. Всеки от цял свят е можел да прегледа файловете, ако е знаел IP адреса. Инцидентът в областта на киберсигурността не е атака от чужда държава, а неправилна конфигурация на мрежата, която е оставила чувствителната информация на незащитен сървър.
Електронните писма не са били единствените данни на сървъра; другата информация е включвала изключително лични въпросници от държавни служители. Такива въпросници съдържат чувствителна информация, като например номера на социални осигуровки (SSN) и адресна информация, и се използват за проверка на персонала, който иска разрешение за достъп до класифицирана информация. Отговорите включват и информация за хора като роднини и приятели на запитаните правителствени служители.
Да се види сървър на Министерството на отбраната на САЩ с имейли от много години, който е оставен изцяло на открито, е страшно, но това не е първият случай, когато такива сървъри се оставят без защита. През годините многобройни високопоставени компании са допускали същата грешка и изглежда, че в американската армия също понякога има място за човешка грешка.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.