Бразилският конгломерат от медико-диагностични центрове Grupo Fleury претърпя мощна рансъмуер атака, след която изключи системите си. Компанията е гигант в бразилското здравеопазване със своите 200 диагностични центрове, над 10 000 служители и около 80 000 000 прегледа средногодишно.
Ог 22 юни сайтът на компанията показва съобщение, че е претърпяна кибератака и системите не работят.
„Моля, имайте предвид, че системите ни понастоящем не са налични и че даваме приоритет на възстановяването на услугите“, гласи предупреждението. „Причините за тази недостъпност произтичат от опита за външна атака срещу нашите системи, които извършват операции, насочили сме всички ресурси и технически усилия за бързо възстановяване на нашите услуги.“ След като системите им са изключени, бизнес операциите се нарушават и пациентите не могат да планират онлайн лабораторни тестове или други клинични прегледи.
Докато местните медии получиха потвърждение, че компанията е претърпяла кибератака, Grupo Fleury не е потвърдила официално, че става въпрос за рансъмуер. Множество източници за киберсигурност обаче заявяват, че Grupo Fleury е претърпяла атака от операцията с рансъмуер, известна като REvil, а също и още като Sodinokibi. Тази операция за рекет е отговорна за многобройни големи атаки, включително над съдебната система в Рио Гранде до Сул в Бразилия, производителят на ядрени оръжия Sol Oriens и JBS, най-големият производител на месо в света. В извадка от съобщението за откуп, операцията REns за рансъмуер изисква 5 милиона долара, за да изпрати декриптор и да не публикува откраднати файлове.
REvil е известен с кражбата на файлове преди криптиране на устройства и след това използването им като лост, за да накарат жертвата да плати откупа. Понастоящем рансъмуер нападателите не са споделили доказателства за откраднати данни или споменаване на името на жертвата в техния сайт. Ако данните на Grupo Fleury са откраднати, това е повод за сериозно безпокойство, тъй като могат да съдържат огромни количества лични и медицински сведения за пациенти.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.