Ако сте един от многото хора, които използват обикновена парола за своите акаунти, информацията ви е изложена на риск.
Атаката с груба сила е хакерска стратегия, при която киберпрестъпникът се опитва да влезе в акаунт, като изпробва множество варианти на пароли, докато успее. С помощта на компютърни скриптове хакерите могат да правят хиляди опити в секунда – да хакват прости пароли за миг.
Въпреки че това е често срещана заплаха за онлайн безопасността, има много начини да се предпазите от тези атаки. В тази статия ще опишем подробно основите на грубата сила и ще разгледаме начините да останете в безопасност чрез управление на пароли и други подобни стратегии. Прочетете, за да сте сигурни, че информацията ви е защитена.
Атаката с груба сила е хакерска стратегия, при която се използват догадки за получаване на пароли и друга поверителна информация за вход.
Този метод се основава предимно на метода на пробите и грешките, като хакерът – на ръка или с помощта на компютърен скрипт – опитва множество потребителски имена и пароли, за да получи достъп до профила на целта. Ако е успешен, този процес може да отнеме от няколко секунди до няколко седмици.
Атаките с груба сила са по-стар метод на хакерство, но хората са изложени на риск и днес, тъй като много хора имат слаба защита на паролите на своите акаунти.
Атаките с грба сила могат да се осъществят по различни начини. Ето пет от най-често срещаните видове атаки с груба сила:
Проста атака
Простите атаки с груба сила са точно такива – прости.
Това е най-елементарният метод, при който хакерът се опитва да отгатне данните за вход на ръка, без помощта на компютър. Тази тактика работи, когато целта има изключително елементарни пароли, като например „парола“, рождената си дата или друга лесно разпознаваема информация.
Речникова атака
Подобно на обикновените атаки, речниковите атаки включват използване на често срещани думи или фрази, за да се отгатне паролата на даден акаунт. Това може да се направи, когато киберпрестъпниците преминават през действителен речник, като опитват и допълват често използвани термини за парола в опит да получат достъп до системата на целта.
Макар че технически не е атака с груба сила, хакерите използват този метод, за да подпомогнат способностите си за разбиване на пароли.
Хибридна атака
Хибридната атака е смесица от обикновена атака и речникова.
След като хакерът получи потребителското име на акаунта, до който иска да получи достъп, той ще опита да използва смесица от прости фрази, общи думи и всякаква лична информация. Отгатване на пароли с използване на рождени дати, места на раждане или имена на домашни любимци – например „Минеаполис1982“ или „Спот123!“. – могат да бъдат добра отправна точка за хакера, който използва този метод.
Рециклиране на удостоверения
Рециклирането на удостоверения включва използване на наскоро разбита информация за вход в други уебсайтове или акаунти. Например, ако хакерът току-що е получил достъп до имейл акаунта на мишената, той може да се опита да използва същите данни за вход, за да проникне и в нейните акаунти в социалните мрежи или банкови акаунти.
Обратна атака
Обратните атаки се случват, когато хакерите знаят паролата за даден акаунт, но не и потребителското име.
Често киберпрестъпниците получават достъп до паролите чрез пробиви в данните, което ги кара да търсят правилното потребителско име. Потребителските имена са по-лесни за разбиване от паролите, но този процес все пак включва пресяване на милиони различни възможности.
Атаките с груба сила са по-елементарна форма на хакерство и продължават да бъдат постоянна заплаха за физически и юридически лица с лошо ниво на сигурност или лош етикет за пароли. През март 2020г., когато страната до голяма степен премина към дистанционна работа, е имало приблизително един милион опита за атаки с груба сила на ден.
Съществуват различни видове хакери: Някои от тях помагат на организациите да подобрят системите си за сигурност, а други – подобно на атаките с груба сила – имат незаконен достъп до информация с цел лична изгода.
С помощта на тези методи киберпрестъпниците могат да откраднат лична информация, да разпространят зловреден софтуер и да навредят на репутацията на дадено лице или предприятие. Няколко често срещани мотива за атаки с груба сила са следните:
Използване на онлайн реклами за печалба
Получавайки достъп до уебсайтове и акаунти за онлайн реклама, хакерите могат да манипулират съобщенията с цел печалба. Един от начините за това е да пренасочат рекламните връзки.
След като проникне в предназначения за целта акаунт, хакерът може да промени хипервръзките в рекламите на уебсайта или да промени изцяло рекламното съобщение. Това пренасочва нищо неподозиращите потребители към уебсайт по избор на хакера и води до незаконни комисиони от продажби или приходи от реклами.
Кражба на лична информация
Кражбата на лична информация може да бъде златна мина за хакерите.
След като киберпрестъпниците получат достъп до нечий акаунт, е възможно да използват тази информация за достъп до други лични акаунти, банкова информация, номера на социални осигуровки и множество други чувствителни данни. Оттук нататък те могат да се възползват от тази информация, както пожелаят, или да я продадат на този, който предложи най-много.
Разпространение на зловреден софтуер
След като хакерът пробие нечий акаунт, той може да използва вируси, например зловреден софтуер, за да деактивира системите за забавление или да получи достъп до други акаунти чрез съобщения или имейли. Това може да доведе до по-дълбоко проникване в организацията, където киберпрестъпниците могат да получат повече лична информация от вътрешни директории или посетители на уебсайтове.
Превземане на система или мрежа
С валидни идентификационни данни за вход хакерите могат да поемат контрола върху ИТ инфраструктурата на дадена компания, за да получат повече информация или да координират кибератаки. Различни методи като разпределени атаки за отказ на услуга (DDoS) могат да парализират мрежата, да съберат ценни данни или да предизвикат паника в организацията.
Увреждане на репутацията на бизнеса
Наличието на достъп до дадена система или уебсайт означава, че хакерът може да контролира съдържанието, което клиентите виждат. Пълното спиране на уебсайта или показването на обидно съдържание са често срещани методи за разрушаване на репутацията на даден бизнес и намаляване на продажбите му.
Атаките с груба сила са често срещан проблем в областта на киберсигурността и е важно да защитите информацията си по възможно най-добрия начин. Макар че не е необходимо да извършвате цялостна оценка на уязвимостта, няколко прости промени в ежедневните ви операции могат да променят ситуацията.
Киберпрестъпниците могат да хакнат основни пароли за миг, а времето за разбиване на една парола е пряко пропорционално на това колко дълга и сложна е тя. Ето защо, когато създавате или променяте пароли, фактори като сложност и непредсказуемост са изключително важни. Няколко най-добри практики при създаването на пароли включват:
Случвало ли ви се е да се опитате да влезете в уебсайт и системата да ви накара да кликнете върху снимки на автобус, преди да можете да продължите? Това се нарича CAPTCHA (Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart – напълно автоматизиран публичен тест на Тюринг за различаване на компютри и хора) и е мощен инструмент за защита от атаки с груба сила.
CAPTCHA отблъсква ботовете, като изисква някаква форма на човешко взаимодействие. Независимо дали става въпрос за щракване върху поле, въвеждане на символи в текстова област или щракване върху всички снимки на определен елемент, те ще се уверят, че от другата страна на екрана има истински човек.
Тъй като атаките с груба сила обикновено се извършват с ботове или компютърни скриптове, CAPTCHA може да бъде мощен съюзник срещу тези кибератаки.
На всеки се е случвало да му бъде блокиран акаунт заради твърде много пъти въведена грешна парола. Фирмите не правят това с единствената цел да досаждат на клиентите си – те го правят, за да ви предпазят от атаки с груба сила.
Тъй като тези атаки изискват до хиляди опити за успешно разбиване на парола, организацията, която ограничава броя на опитите за влизане, може да спре атаките с груба сила, преди да са успели.
И накрая, ето няколко често задавани въпроса и отговори за атаките с груба сила.
Как работи Brute Force?
При атаките с груба сила хакерите се опитват да получат достъп до даден акаунт, като използват догадки. Това може да включва техники като хибридни атаки и рециклиране на пълномощия с цел събиране на пароли и друга поверителна информация.
Все още ли хакерите използват груба сила?
Да, хакерите все още използват атаки с груба сила. Макар че това е по-стар метод за получаване на информация, хакерските атаки с груба сила все още са живи и успешни в киберсвета – и могат да доведат до големи проблеми за вашите данни, бизнес или домашна мрежа, ако не са добре защитени.
Колко време ще отнеме разбиването на моята парола?
Разбиването на една парола може да отнеме както няколко милисекунди, така и хиляди години. Това зависи изцяло от това колко уникална и сложна е тя.
Атаките с груба сила са често срещан проблем, с който всеки трябва да е наясно. Използването на лесни за отгатване пароли оставя акаунтите уязвими за проникване, което води до кражба на самоличност, финансови затруднения и бизнес атаки.
Независимо дали става въпрос за защита на пароли или за последователно наблюдение на системата, Panda Security може да помогне на вас или на вашия бизнес да останете защитени от атаки с груба сила и други киберзаплахи. Започнете да защитавате поверителните си данни още днес.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.