Японският производител на електроника Casio разкри нарушение на сигурността на данните, засегнало клиенти от 149 държави, сред които и България, след като хакери проникнаха в сървърите на образователната му платформа ClassPad.
Casio откри инцидента в сряда, 11 октомври, след срив на базата данни на ClassPad в средата за разработка на компанията. Доказателствата сочат, че нападателят е получил достъп до личната информация на клиентите ден по-късно, на 12 октомври.
Разкритите данни включват имена на клиенти, имейл адреси, държави на пребиваване, данни за използване на услуги и информация за покупки, като например методи на плащане, кодове на лицензи и специфики на поръчките.
От Casio твърдят, че в компрометираната база данни не се съхранява информация за кредитни карти.
Към 18 октомври нападателите са получили достъп до 91 921 елемента, принадлежащи на японски клиенти (включително физически лица и 1 108 клиенти на образователни институции), и до 35 049 записа, принадлежащи на клиенти от 148 държави и региони извън Япония.
„Към момента е потвърдено, че някои от настройките за мрежова сигурност в средата за разработка са били деактивирани поради оперативна грешка на системата от страна на отговорния отдел и недостатъчно добро оперативно управление“, заявиха от компанията.
„Casio смята, че това са причините за ситуацията, която е позволила на външна страна да получи неоторизиран достъп.“
Въпреки че компрометираната база данни в момента е „недостъпна за външни лица“, приложението ClassPad.net продължава да функционира. Casio уточни, че хакерите не са проникнали в системи извън компрометираната база данни в рамките на средата за разработка.
В понеделник, 16 октомври, Casio съобщи за инцидента на Японската комисия за защита на личните данни и си сътрудничи с правоприлагащите органи, като им помага в разследването на пробива.
Освен това Casio работи с външни експерти в областта на киберсигурността и криминалистиката за провеждане на вътрешно разследване, за да открие основните причини за инцидента и да изготви контрамерки в отговор на нарушението.
В началото на август хакер (известен като thrax) заяви, че във форума за киберпрестъпления BreachForums са изтекли над 1,2 милиона потребителски записа, за които се твърди, че са откраднати от сървър на Remote Desktop Services (RDS) с по-стари бази данни на casio.com.
Информацията, за която се твърди, че е открадната, съдържа записи до юли 2011 г., ключове за AWS и данни за базата данни.
„Тази база данни е адски стара, но вярвате или не, тя е била свалена от жив RDS сървър днес. Ако някой иска ключовете за AWS (с някои доста сочни разрешения, достъп до бакетите на S3 и т.н.) и идентификационните данни за базата данни и т.н., DM me“, заяви извършителят.
„Потребителят, на когото дадох ключовете за AWS, е успял да намери друга база данни. След като прегледах тази база данни, най-новата дата, която можах да посоча, беше януари 2006 г., още една стара база данни.“
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.