Търсене
Close this search box.

Изкуственият интелект (ИИ) вече присъства в почти всеки аспект от живота ни. Влиянието му обаче е от особено значение в областта на киберсигурността, където той оказва влияние както върху защитата, така и върху атаките. Въпреки че се е превърнал в чудесен инструмент за защита на цифровите активи на организацията, той също така е използван като оръжие от киберпрестъпниците за разпространение и изпълнение на все по-сложни и трудни за откриване кибератаки.

Неотдавнашно проучване разкрива, че 84% от главните изпълнителни директори са загрижени за широкоразпространени или катастрофални атаки за киберсигурност, които биха могли да бъдат предизвикани от внедряването на генеративен ИИ. Нещо повече, статия, публикувана през януари миналата година, разкрива, че се наблюдава нарастване на разговорите за незаконното използване на ChatGPT, както и на други големи езикови модели (LLM) в тъмната мрежа. Дискусиите се фокусират върху различни заплахи за киберсигурността, но общите теми включват разработване на зловреден софтуер и други видове незаконно използване на езикови модели, като например обработване на откраднати потребителски данни и анализиране на файлове от заразени устройства.

Фактът, че инструментите за изкуствен интелект подобряват уменията на по-малко напредналите киберпрестъпници, в съчетание с бума на споделяне на съвети и техники в тъмната мрежа, означава, че заплахи като фишинг и рансъмуер вероятно ще станат още по-голяма опасност за организациите.

Кои техники за кибератаки с изкуствен интелект се използват най-често?

Въпреки усилията на комерсиалните инструменти за генеративен ИИ като ChatGPT да въведат бариери за ограничаване на злонамереното използване на тази технология, хакерите са измислили начини да ги измамят и в крайна сметка да им помогнат. По подобен начин нововъзникващите алтернативи като WormGPT, които използват уязвимости, биват използвани като оръжие от злонамерени хакери. Най-често срещаните техники за заплахи, поддържани от изкуствен интелект, включват:

  • Генерирани от ИИ фишинг кампании: Генериращият изкуствен интелект революционизира начина, по който хакерите генерират своите фишинг кампании, като им позволява да създават по-достоверни текстове, които не предизвикват тревога и следователно са трудни за откриване. Това може да им спести и време, което прави кампаниите по-ефективни.
  • Проучване на целите с помощта на изкуствен интелект: анализът на социалните медии и други онлайн данни с помощта на алгоритми за машинно обучение позволява на нападателите да получат ценна информация за своите цели, като например техните интереси, навици и уязвимости.
  • Интелигентно откриване на уязвимости: Инструментите за разузнаване с помощта на изкуствен интелект могат автоматично да претърсват корпоративните мрежи за уязвимости, като автоматично избират най-ефективния експлойт.
  • Интелигентно филтриране на данни: по време на атака ИИ не копира всички налични данни, а избира само най-ценната информация, която да извлече, като по този начин затруднява нейното откриване.
  • Социално инженерство, задвижвано от ИИ: ИИ може да се използва за генериране на дълбоко фалшиви аудиозаписи или видеоклипове, които имитират доверени лица при вишинг атаки. Това повишава надеждността на атаката и убеждава служителите да разкрият чувствителна информация.

 

Как да защитите компанията си с усъвършенствана защита на крайните точки

Използването на генериращ изкуствен интелект за извършване на кибератаки повишава нивото на сложност, което означава, че са необходими по-стабилни механизми за защита, за да се справим с новите заплахи. Сигурността на крайните точки играе ключова роля в тази защита и организациите трябва да внедрят усъвършенствани решения за сигурност, способни да интегрират/включват възможности на ИИ, които помагат за предотвратяване, откриване и реагиране на тези видове заплахи. Едно усъвършенствано решение за сигурност на крайни точки, което включва технология за изкуствен интелект, може да:

Открива нововъзникващи заплахи:
Едно усъвършенствано решение за сигурност на крайни точки прилага техники като поведенчески анализ и машинно обучение, за да идентифицира и блокира нов и развиващ се зловреден софтуер. Освен това те могат да помогнат с кръпките, за да премахнат потенциалните уязвимости и дупки в сигурността на вашата мрежа.

Минимизира на риска от нарушаване на сигурността на данните:
Успешна фишинг кампания или използване на зловреден софтуер може да компрометира чувствителни данни на вашата компания. Усъвършенстваната защита на крайни точки ви помага да предотвратите изтичането на чувствителни данни и да защитите информацията си, като по този начин избегнете сериозни последици като финансови загуби, ерозия на доверието на клиентите и увреждане на репутацията.

Допринесе за  спазването на нормативните изисквания:
Няколко индустрии са задължени по закон да използват усъвършенствана защита за защита от зловреден софтуер. Неспазването на това изискване може да доведе до глоби и други правни последици.

Източник: antivirus.bg

Подобни публикации

9 декември 2024

QNAP поправя уязвимостите, експлоатирани в Pwn2Own

През уикенда тайванската компания QNAP Systems обяви кръпки за множ...
9 декември 2024

Производител на медицински изделия претърпя ата...

В понеделник компанията за медицинска апаратура Artivion оповести а...
9 декември 2024

ЕС отправя спешно запитване към TikTok

Европейският съюз съобщи в петък, че е изпратил на TikTok спешно ис...
9 декември 2024

QR кодовете заобикалят изолацията на браузъра

Mandiant е идентифицирала нов метод за заобикаляне на технологията ...
9 декември 2024

SonicWall поправя 6 уязвимости в Secure Access ...

В края на миналата седмица SonicWall обяви пачове за множество уязв...
8 декември 2024

Тексаски тийнейджър е арестуван за хакове на те...

Преследването на членовете на Scattered Spider, киберпрестъпната гр...
Бъдете социални
Още по темата
08/12/2024

„Стачка“ на роботи поражда ...

Тест в Шанхай разкрива способността на...
28/11/2024

Microsoft отхвърля твърдени...

Microsoft отхвърли твърденията, разпространявани онлайн, че...
20/11/2024

BgGPT стартира на 23 ноември

Българският институт за компютърни науки и...
Последно добавени
09/12/2024

QNAP поправя уязвимостите, ...

През уикенда тайванската компания QNAP Systems...
09/12/2024

Производител на медицински ...

В понеделник компанията за медицинска апаратура...
09/12/2024

ЕС отправя спешно запитване...

Европейският съюз съобщи в петък, че...
Ключови думи

Абонамента е почти завършен.

На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.

Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.

Благодарим за доверието!