Изкуственият интелект (ИИ) вече присъства в почти всеки аспект от живота ни. Влиянието му обаче е от особено значение в областта на киберсигурността, където той оказва влияние както върху защитата, така и върху атаките. Въпреки че се е превърнал в чудесен инструмент за защита на цифровите активи на организацията, той също така е използван като оръжие от киберпрестъпниците за разпространение и изпълнение на все по-сложни и трудни за откриване кибератаки.
Неотдавнашно проучване разкрива, че 84% от главните изпълнителни директори са загрижени за широкоразпространени или катастрофални атаки за киберсигурност, които биха могли да бъдат предизвикани от внедряването на генеративен ИИ. Нещо повече, статия, публикувана през януари миналата година, разкрива, че се наблюдава нарастване на разговорите за незаконното използване на ChatGPT, както и на други големи езикови модели (LLM) в тъмната мрежа. Дискусиите се фокусират върху различни заплахи за киберсигурността, но общите теми включват разработване на зловреден софтуер и други видове незаконно използване на езикови модели, като например обработване на откраднати потребителски данни и анализиране на файлове от заразени устройства.
Фактът, че инструментите за изкуствен интелект подобряват уменията на по-малко напредналите киберпрестъпници, в съчетание с бума на споделяне на съвети и техники в тъмната мрежа, означава, че заплахи като фишинг и рансъмуер вероятно ще станат още по-голяма опасност за организациите.
Въпреки усилията на комерсиалните инструменти за генеративен ИИ като ChatGPT да въведат бариери за ограничаване на злонамереното използване на тази технология, хакерите са измислили начини да ги измамят и в крайна сметка да им помогнат. По подобен начин нововъзникващите алтернативи като WormGPT, които използват уязвимости, биват използвани като оръжие от злонамерени хакери. Най-често срещаните техники за заплахи, поддържани от изкуствен интелект, включват:
Използването на генериращ изкуствен интелект за извършване на кибератаки повишава нивото на сложност, което означава, че са необходими по-стабилни механизми за защита, за да се справим с новите заплахи. Сигурността на крайните точки играе ключова роля в тази защита и организациите трябва да внедрят усъвършенствани решения за сигурност, способни да интегрират/включват възможности на ИИ, които помагат за предотвратяване, откриване и реагиране на тези видове заплахи. Едно усъвършенствано решение за сигурност на крайни точки, което включва технология за изкуствен интелект, може да:
Открива нововъзникващи заплахи:
Едно усъвършенствано решение за сигурност на крайни точки прилага техники като поведенчески анализ и машинно обучение, за да идентифицира и блокира нов и развиващ се зловреден софтуер. Освен това те могат да помогнат с кръпките, за да премахнат потенциалните уязвимости и дупки в сигурността на вашата мрежа.
Минимизира на риска от нарушаване на сигурността на данните:
Успешна фишинг кампания или използване на зловреден софтуер може да компрометира чувствителни данни на вашата компания. Усъвършенстваната защита на крайни точки ви помага да предотвратите изтичането на чувствителни данни и да защитите информацията си, като по този начин избегнете сериозни последици като финансови загуби, ерозия на доверието на клиентите и увреждане на репутацията.
Допринесе за спазването на нормативните изисквания:
Няколко индустрии са задължени по закон да използват усъвършенствана защита за защита от зловреден софтуер. Неспазването на това изискване може да доведе до глоби и други правни последици.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.