Компанията OpenAI, която стои зад ChatGPT, наскоро пренесе своя бот с изкуствен интелект на телефоните с приложението ChatGPT за iPhone. Мобилната версия на чатбота вече се изкачи в класациите и се превърна в едно от най-популярните безплатни приложения в App Store в момента. Преди обаче да се впуснете с главата напред в приложението, внимавайте да не станете твърде близки с бота и да не изложите на риск личните си данни.
Досега в магазините за приложения се появяваха множество „самозвани“ приложения, които се опитваха да се възползват от бума на генеративния изкуствен интелект, така че е логично OpenAI да иска да пусне на бял свят свое собствено приложение.
Официалното приложение е безплатно (платената версия на ChatGPT се поддържа в приложението, но не е необходимо да я използвате). Това е огромен плюс, като се има предвид, че други варианти на приложения за чатботове с изкуствен интелект на пазара изискват седмична абонаментна такса, което ги прави супер скъпи, ако не и откровени измами. Можете също така да „говорите“ с ChatGPT, като използвате преобразуване на речта в текст, което е много логично за продукт с разговорен ИИ.
Приложението за iOS е свързано с изричен компромис, за който потребителите трябва да знаят. Повечето от нас са наясно с факта, че ChatGPT понякога просто, халюцинира, си измисля неща, така че има много възможности за подобряване на отговорите му – но когато отворите приложението на телефона си, получавате интересно предупреждение за споделяне на лична информация, защото „Анонимизираните чатове могат да бъдат прегледани от нашия AI треньор, за да подобрим нашите системи“.
Политиката за поверителност на OpenAI гласи, че когато „използвате нашите услуги, ние може да събираме лична информация, която е включена във входните данни, качените файлове или обратната връзка, която предоставяте“. Това на практика означава, че ако зададете на ChatGPT въпроси, които съдържат някаква лична информация (четете: факти за вас, които не бихте искали да споделяте с жива душа), тя ще бъде изпратена на OpenAI и може да бъде прочетена от човешки рецензент, което е голям проблем.
Компанията твърди, че разговорите се анонимизират, преди да бъдат видени от хора, но това премахва само идентифициращата информация от метаданните на файла, а не от действителното съдържание на подканата ви. Така че, ако използвате ChatGPT за неща, като например помощ при проблеми с гнева, като безопасно място за отдушник, за търсене на съвет или за редактиране и подобряване на лични документи и текстове, всички те се изпращат – и вероятно се разглеждат от – хора в OpenAI.
Така че нямате представа дали OpenAI действително чете вашите разговори и нямате възможност да се откажете. Компанията няма как да прочете всеки разговор от всеки потребител, но това е нещо, което трябва да имате предвид, докато продължавате да използвате приложението.
Тъй като потребителите вече могат да получат достъп до бота на преносимите си устройства (а не само на компютрите си), е по-вероятно да го изтеглят и да го използват повече през деня, като му задават въпроси от приятели или семейство или се позовават на нещата, които виждат и с които взаимодействат ежедневно. Това е съвсем различно преживяване от това да седнете и да си поиграете с ChatGPT на лаптопа си и със сигурност увеличава вероятността потребителите да разкрият повече лична информация, отколкото искат.
Разбира се, не твърдим, че ChatGPT ви шпионира и краде цялата ви информация по нечисти или съмнителни причини, но е разумно да ви предупредим какво поставяте в чатовете си с бота. Изкуственият интелект е все още развиваща се технология и към нея трябва да се отнасяме предпазливо, докато всички не се адаптираме и не се запознаем с наличието на тези чатботове в живота ни. Ако основателят на OpenAI води кампания за регулиране на собствения си продукт, останалите определено трябва да действаме предпазливо.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.