Днес Microsoft пусна актуализации на защитата за Exchange Server, които адресират набор от четири уязвимости със степен на сериозност, варираща от висока до критична. Всички недостатъци водят до дистанционно изпълнение на код на уязвима машина и са открити и докладвани на Microsoft от Агенцията за национална сигурност на САЩ (NSA). Microsoft паралелно също откри някои от тях.
Като се има предвид тяхното ниво на сериозност и хакерската атака на Microsoft Exchange, започнала в началото на годината, на организациите силно се препоръчва да отдадат приоритет на инсталирането на най-новите корекции.
„Киберсигурността е част от националната сигурност. Специалистите по защита на мрежи вече разполагат със знанията и уменията, необходими за действие, но с тях разполагат и техните противници“, заяви Роб Джойс, директор на Киберсигурността на NSA, в изявление пред медиите. „Не им давайте възможност да използват тези уязвимости във вашата система.“
Недостатъците засягат локалните версии на Exchange Server от 2013 до 2019 г. и въпреки че няма доказателства за реална експлоатация в реалността, Microsoft оценява, че киберпрестъпниците вероятно ще ги използват веднага щом създадат експлойти. NSA казва, че откриването на критични уязвимости в сървъра на Microsoft Exchange е скорошно и че те са докладвани незабавно чрез „процеса на разкриване, за да се осигурят нацията и нашите съюзници“. „След като разкрихме тези уязвимости на Microsoft, те незабавно създадоха корекция. NSA цени партньорството в общността за киберсигурност. Никоя организация не може да защити мрежите си сама ”, заявяват от Американската агенция за национална сигурност.
Четирите уязвимости получиха номера за проследяване (CVE-2021-28480, CVE-2021-28481, CVE-2021-28482, CVE-2021-28483). Най-тежки от тях са първите две и имат критичен рейтинг на тежест 9,8 от 10 и могат да бъдат използвани преди удостоверяване, според старши анализаторът на разузнаването за заплахи на Microsoft, Кевин Бомонт. Другите са оценени с рейтинг съответно 9/10 и 8,8 / 10. Всички те водят до дистанционно изпълнение на код и са получили патчове чрез актуализациите от този месец от Microsoft, които коригират общо 108 уязвимости, като пет от тях са от нулев ден.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.