Американската агенция за киберсигурност CISA и ФБР издадоха предупреждение „Secure by Design“ относно разпространението на уязвимостите, свързани с кръстосани скриптове (XSS), в което призовават организациите да ги премахнат от своите продукти.
Двете агенции отбелязват в предупреждението (PDF), че XSS пропуските съществуват, тъй като потребителските данни не са правилно валидирани, обработени или избегнати, което позволява на заплахите да инжектират злонамерени скриптове в уеб приложенията, което води до манипулиране на данни, кражба или злоупотреба.
„Въпреки че някои разработчици използват техники за обработка на входните данни, за да предотвратят XSS уязвимостите, този подход не е безпогрешен и трябва да бъде подсилен с допълнителни мерки за сигурност“, отбелязват CISA и ФБР.
Двете агенции призовават организациите да „прегледат случаите на тези дефекти“ и да приложат планове за предотвратяването им в своите продукти.
На организациите се препоръчва да преглеждат писмените модели на заплахи, да гарантират, че софтуерът проверява входните данни както за структура, така и за смисъл, да извършват прегледи на кода, да прилагат противниково тестване на продуктите, за да проверяват качеството и сигурността на кода, и да използват съвременни уеб рамки, които осигуряват правилно избягване или цитиране.
Двете агенции твърдят, че съвременните уеб рамки могат да правят разлика между потребителския вход и кода на приложението, а използването им улеснява разработчиците да гарантират, че потребителският вход е правилно изведен. В противен случай правилното ескапиране и обработване на данните се извършва от разработчика.
„Висшите ръководители и бизнес лидерите трябва да попитат своите екипи как работят за отстраняване на тези дефекти и дали прилагат подхода „secure by design“ в своите продукти“, отбелязват CISA и ФБР.
Те също така съветват организациите да прилагат три принципа на secure by design, за да защитят продуктите си от XSS експлойти: поемане на отговорност за резултатите от сигурността на клиентите, приемане на радикална прозрачност и отчетност и изграждане на организационна структура и лидерство за постигане на тези цели.
„За да демонстрират ангажимента си да създават свои продукти, които са сигурни по дизайн, производителите на софтуер трябва да обмислят поемането на Обещанието за сигурност по дизайн. Обещанието определя седем ключови цели, към които подписалите го се ангажират да демонстрират измерим напредък, включително намаляване на системните класове уязвимости като cross-site scripting“, отбелязват двете агенции.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.