Американските агенции за киберсигурност и разузнаване публикуваха набор от препоръки за справяне с опасенията, свързани със сигурността на самостоятелните мрежи 5G, и за защита от възможни заплахи.
„Пейзажът на заплахите в 5G е динамичен; поради това са необходими усъвършенствани възможности за мониторинг, одит и други аналитични възможности, за да се постигнат определени нива на изискванията за ниво на обслужване на мрежовите разрези във времето“, заявиха Агенцията за киберсигурност и инфраструктурна сигурност на САЩ (CISA) и Агенцията за национална сигурност (NSA).
5G е технологичен стандарт от пето поколение за широколентови клетъчни мрежи, който предлага повишена скорост на предаване на данни и по-ниска латентност. Network slicing е архитектурен модел, който позволява на доставчиците на мобилни услуги да разделят мрежата си на няколко независими „среза“, за да създадат виртуални мрежи, които обслужват различни клиенти и случаи на използване.
Последната консултация се основава на насоките, издадени по-рано от агенциите през декември 2022 г., в които се предупреждава, че мрежовото нарязване може да изложи потребителите на широк спектър от вектори на заплаха – отказ на услуга, заглушаване, кражба на самоличност и атаки от типа „противник по средата“ – като ефективно възпрепятства поверителността, целостта и наличността на мрежовите услуги.
Притесненията, свързани с 5G мрежовото нарязване, бяха подробно описани в доклад, публикуван от Enea AdaptiveMobile Security през март 2021 г., в който се подчертава потенциалът за атаки с груба сила за получаване на злонамерен достъп до нарязването и организиране на атаки за отказ на услуга срещу други мрежови функции.
След това, през май 2021 г., правителството на САЩ предупреди, че неадекватното прилагане на телекомуникационните стандарти, заплахите по веригата за доставки и слабостите в системната архитектура могат да представляват сериозен риск за киберсигурността на 5G мрежите, като по този начин позволяват на заплахите да използват пропуските, за да извличат ценна информация от жертвите.
В последните насоки властите посочват атаките за отказ на услуга в сигналната равнина, атаките за неправилна конфигурация и атаките „противник в средата“ като трите основни вектора на заплаха за 5G, като отбелязват, че архитектурата с нулево доверие (ZTA) може да помогне за сигурността на мрежовите внедрявания.
„Голяма част от ZTA може да бъде постигната чрез използване на техники за удостоверяване, оторизация и одит (AAA)“, казват CISA и NSA. „Правилното прилагане на удостоверяване и оторизация може също така да намали векторите на заплаха, произтичащи от атаки с неправилна конфигурация.“
Агенциите също така заявиха, че е от решаващо значение да се признаят най-добрите практики, признати от индустрията, за това как може да се реализира, проектира, разгърне, експлоатира, поддържа, потенциално да се укрепи и смекчи 5G мрежовото нарязване, тъй като те засягат качеството на услугата (QoS) и споразуменията за ниво на обслужване (SLA).
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.