Агенцията за кибер и инфраструктурна сигурност на САЩ (CISA) пусна нов инструмент с отворен код за реагиране на инциденти, който помага за откриване на признаци на злонамерена дейност в облачни среди на Microsoft.
Известна като „Untitled Goose Tool“ и разработена в сътрудничество със Sandia, национална лаборатория на Министерството на енергетиката на САЩ, тази базирана на Python помощна програма може да изхвърля телеметрична информация от средите Azure Active Directory, Microsoft Azure и Microsoft 365.
„Untitled Goose Tool е надежден и гъвкав инструмент за търсене и реагиране на инциденти, който добавя нови методи за удостоверяване и събиране на данни, за да се проведе пълно разследване срещу средите на клиента Azure Active Directory (AzureAD), Azure и M365“, казва CISA.
„Инструментът без име Goose събира допълнителна телеметрия от Microsoft Defender for Endpoint (MDE) и Defender for Internet of Things (IoT) (D4IoT).“
С помощта на кросплатформения инструмент на CISA за допитване и анализ на облаци на Microsoft експертите по сигурността и мрежовите администратори могат да:
По-рано този месец CISA пусна инструмент с отворен код, наречен „Decider“, който помага на защитниците да генерират доклади за картографиране на MITRE ATT&CK, за да коригират своята позиция по отношение на сигурността въз основа на тактиките и техниките на противниците.
Decider беше пуснат след публикуването на ръководство за „най-добри практики“ относно картографирането MITRE ATT&CK през януари, в което се подчертава важността на използването на стандарта.
Тя обяви също, че от януари 2023 г. предупреждава структурите от критичната инфраструктура за изложени на интернет системи, уязвими към атаки с рансъмуер.
„Използвайки тази проактивна способност за киберзащита, CISA е уведомила повече от 60 субекта за ранни етапи на проникване на ransomware от януари 2023 г. насам, включително организации от критичната инфраструктура в секторите на енергетиката, здравеопазването и общественото здраве, водоснабдяването и канализацията, както и образователната общност“, разкри CISA днес.
Това стана след стартирането на ново партньорство през август 2021 г. за защита на критичната инфраструктура на САЩ от ransomware и други киберзаплахи, известно като Joint Cyber Defense Collaborative (JCDC).
Преди това Агенцията за киберсигурност пусна през юни 2021 г. нов модул за своя инструмент за оценка на киберсигурността (CSET), известен като Ransomware Readiness Assessment (RRA), за да помогне на организациите да оценят готовността си за предотвратяване и възстановяване от атаки с рансъмуер.
Два месеца по-късно бе публикувано и ръководство, което да помогне на рисковите организации от частния сектор и правителствените организации да предотвратят нарушения на сигурността на данните в резултат на атаки с рансъмуер.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.