Агенцията за киберсигурност и сигурност на инфраструктурата (CISA) предупреди федералните агенции да коригират недостатък на Zimbra Collaboration (ZCS), използван от руски хакери за кражба на имейли при атаки, насочени към страни от НАТО.
Уязвимостта (CVE-2022-27926) е била използвана от руска хакерска група, проследена като Winter Vivern и TA473, при атаки срещу уебпощенски портали на множество правителства на страни от НАТО, за да получи достъп до пощенските кутии на официални лица, правителства, военни и дипломати.
Атаките на Winter Vivern започват с това, че хакерите използват инструмента за сканиране на уязвимости Acunetix, за да открият уязвими сървъри на ZCS и да изпращат на потребителите фишинг имейли, които подменят познати на получателите изпращачи.
Всяко електронно писмо пренасочва целите към контролирани от нападателите сървъри, които използват грешката CVE-2022-27926 или се опитват да измамят получателите да предадат своите идентификационни данни.
Когато са насочени с експлойт, URL адресите съдържат и фрагмент от JavaScript, който изтегля полезен товар на втори етап за стартиране на атака Cross-Site Request Forgery (CSRF) за кражба на идентификационните данни и CSRF токените на потребителите на Zimbra.
На следващите етапи хакерите използват откраднатите идентификационни данни, за да получат чувствителна информация от нарушените акаунти за уеб поща или да поддържат устойчивост, за да проследяват обменените имейли във времето.
Хакерите могат също така да използват компрометираните акаунти, за да извършат повече фишинг атаки и да разширят проникването си в целевите организации.
Уязвимостта беше добавена днес към каталога на CISA за известните експлоатирани уязвимости (Known Exploited Vulnerabilities – KEV) – списък с известни недостатъци в сигурността, които се експлоатират активно в дивата природа.
Съгласно задължителна оперативна директива (BOD 22-01), издадена от Агенцията за киберсигурност на САЩ през ноември 2021 г., федералните агенции от гражданската изпълнителна власт (FCEB) трябва да коригират уязвимите системи в своите мрежи срещу бъгове, добавени в списъка KEV.
CISA даде на агенциите на FCEB три седмици, до 24 април, за да защитят мрежите си срещу атаки, които биха били насочени към дефекта CVE-2022-27926.
Макар че BOD 22-01 се отнася само за агенциите FCEB, CISA също така настоятелно призовава всички организации приоритетно да се справят с тези бъгове, за да блокират по-нататъшни опити за експлоатация.
„Този тип уязвимости са чести вектори на атаки за злонамерени кхакери и представляват значителен риск за федералното предприятие“, предупреди днес CISA.
В четвъртък CISA също така нареди на федералните агенции да поправят уязвимостите в сигурността, използвани като нулеви дни в неотдавнашни атаки за внедряване на търговски шпионски софтуер на мобилни устройства с Android и iOS, както наскоро разкри Групата за анализ на заплахите (TAG) на Google.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.