Еднофакторното удостоверяване (SFA) е добавено днес от Американската агенция за киберсигурност и сигурност на инфраструктурата (CISA) към много кратък списък с лоши практики за киберсигурност, които тя не препоръчва. Каталогът на лошите практики на CISA включва практики, които федералната агенция е сметнала за „изключително рискови“ и не трябва да се използват от организации в правителствения и частния сектор, тъй като ги излага на ненужен риск от компрометиране на системите им от хакери. Те са изключително опасни за организации, които поддържат критична инфраструктура или национални критични функции (НКФ), отговорни за националната сигурност и икономическата стабилност, както и за обществената безопасност.

Освен това тези опасни практики са „особено груби“ в системите, изложени на интернет, като могат да се насочат и да правят пробиви от разстояние.

Организациите  да преминат към многофакторно удостоверяване

Както заяви федералната агенция за киберсигурност, SFA (метод за удостоверяване с ниска сигурност, който изисква само от потребителите да предоставят потребителско име и парола) е „изключително рискован“, когато се използва за отдалечено удостоверяване или влизане в акаунт с административни разрешения. „Използването на еднофакторно удостоверяване за отдалечен или административен достъп до системи, поддържащи работата на критична инфраструктура и национални критични функции (NCF), е опасно и значително повишава риска за националната сигурност, националната икономическа сигурност и националното обществено здраве и безопасност“, казва CISA . Нападателите могат бързо да получат достъп до системи, защитени с помощта на този метод с ниска степен на сигурност, като се има предвид, че паролите могат лесно да бъдат откраднати или познати чрез различни техники (например фишинг, въвеждане на клавиатура, подслушване на мрежа, социално инженерство, зловреден софтуер, атаки с груба сила, изхвърляне на идентификационни данни). На всичкото отгоре, администраторите, споделящи една и съща парола и повторна употреба на парола, също увеличават риска от нападатели да компрометират системи, защитени с SFA. Преминаването към многофакторно удостоверяване (MFA) прави много по-трудно или дори невъзможно хакери да извършат успешна атака. Съвместно проучване на Google, Нюйоркския университет и Калифорнийския университет в Сан Диего установи, че използването на MFA може да блокира до 100% от автоматизираните ботове, 99% от масовите фишинг атаки и приблизително 66% от целевите атаки. Директорът на Microsoft за защита на самоличността Алекс Вайнерт също каза, че „вашата парола няма значение, но МФУ има значение! Въз основа на нашите проучвания вашият акаунт е с повече от 99,9% по -малка вероятност да бъде компрометиран, ако използвате МФУ.“

Източник: По материали от Интернет

Подобни публикации

22 януари 2025

Продуктите за сграден контрол на ABB са засегна...

Изследовател твърди, че е открил над 1000 уязвимости в продукти, пр...
22 януари 2025

Над 380 000 долара са изплатени през първия ден...

Инициативата Zero Day Initiative (ZDI) на Trend Micro обяви резулта...
22 януари 2025

Бомбени заплахи в училища от цяла България

Десетки училища в цялата страна получихабомбени заплахи.. По първон...
22 януари 2025

Хиперволуметричните DDoS атаки зачестяват

Най-голямата до момента разпределена атака за отказ на услуга (DDoS...
22 януари 2025

Тръмп уволнява Съвета за киберсигурност

В писмо, изпратено днес, изпълняващият длъжността секретар на Минис...
22 януари 2025

Ботнетът Murdoc, вариант на Mirai, експлоатира ...

Изследователи в областта на киберсигурността предупредиха за нова ш...
Бъдете социални
Още по темата
20/01/2025

TikTok възстановява услугат...

TikTok възстанови услугите си за потребителите...
20/01/2025

TikTok иска яснота след реш...

TikTok заяви, че ще трябва да...
19/01/2025

САЩ наложиха санкции за мас...

Министерството на финансите обяви в петък...
Последно добавени
22/01/2025

Продуктите за сграден контр...

Изследовател твърди, че е открил над...
22/01/2025

Над 380 000 долара са изпла...

Инициативата Zero Day Initiative (ZDI) на...
22/01/2025

Бомбени заплахи в училища о...

Десетки училища в цялата страна получихабомбени...
Ключови думи

Абонамента е почти завършен.

На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.

Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.

Благодарим за доверието!