Агенцията за киберсигурност и инфраструктурна сигурност на САЩ (CISA) е национален координатор за сигурността и устойчивостта на критичната инфраструктура и оперативен ръководител на федералната киберсигурност. Това е „Агенцията за киберзащита на Америка“. В качеството си на водеща институция на Америка за усилията в областта на киберсигурността, един от стълбовете на националната сигурност, на който постоянно трябва да се обръща внимание, е защитата срещу ransomware. Действията на операторите на ransomware засягат предприятия от всякакъв мащаб и ранг. Да не говорим, че това е въпрос на национална сигурност, включващ критична инфраструктура. В този смисъл CISA наскоро създаде пилотната програма за предупреждение за уязвимост на рансъмуер (Ransomware Vulnerability Warning Pilot – RVWP), както се изисква от Закона за докладване на киберинциденти за критичната инфраструктура от 2022 г. (CIRCIA), подписан от президента Байдън през март 2022 г.
Програмата RVWP има за цел „да определи уязвимостите, които обикновено са свързани с известни случаи на използване на рансъмуер, и да предупреди субектите от критичната инфраструктура за тези уязвимости, като даде възможност за смекчаване на последиците преди възникването на инцидент с рансъмуер“. Може би се чудите: „Всички уязвимости? Ами вътрешните уязвимости; как ще ги определят?“ Отговорът е прост – няма да го направят. Програмата RVWP идентифицира и смекчава само уязвимостите, достъпни през интернет. Веднага след въвеждането на програмата CISA уведоми 93 организации, в които се използват инстанции на Microsoft Exchange, уязвими към „ProxyNotShell“. Така че, както подсказва името, програмата ще предупреждава организациите проактивно, преди операторите на ransomware да успеят да пробият мрежата ви – стъпка в правилната посока.
Програмата RVWP е част от машината за предотвратяване на ransomware. Друго колело са настъпателните операции на федералните и международните правоприлагащи органи. В миналото федералните правоприлагащи органи заловиха членовете на групата REvil ransomware, а неотдавна разбиха операцията Hive ransomware. Да не говорим за частната индустрия, която играе своята роля. В допълнение към програмата RVWP и офанзивните операции на правоприлагащите органи, CISA, ФБР и федералните агенции, ръководени от Австралия, създадоха през септември 2022 г. Съвместната работна група за рансъмуер (JRTF). Така че правителствата по света вдигат глава в битката с рансъмуера, която отдавна не е приключила.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.