В сряда Cisco обяви кръпки за множество софтуерни уязвимости на NX-OS като част от полугодишната публикация на пакет от съвети за сигурност на FXOS и NX-OS.
Най-сериозният от бъговете е CVE-2024-20446, високосериозен недостатък в DHCPv6 релейния агент на NX-OS, който може да бъде използван от отдалечени, неавтентифицирани атакуващи, за да предизвикат отказ на услуга (DoS).
Неправилната обработка на определени полета в DHCPv6 съобщенията позволява на атакуващите да изпращат подправени пакети до всеки IPv6 адрес, конфигуриран на уязвимо устройство.
„Успешното използване може да позволи на нападателя да предизвика срив и многократно рестартиране на процеса dhcp_snoop, което да накара засегнатото устройство да се презареди и да доведе до състояние на DoS“, обясняват от Cisco.
Според технологичния гигант засегнати са само комутатори от сериите Nexus 3000, 7000 и 9000 в самостоятелен режим на NX-OS, ако работят с уязвима версия на NX-OS, ако е активиран релейният агент DHCPv6 и ако имат конфигуриран поне един IPv6 адрес.
Пачовете за NX-OS разрешават дефект на инжектиране на команди със средна степен на опасност в CLI на платформата и два дефекта със средна степен на опасност, които биха могли да позволят на автентифицирани, локални атакуващи да изпълнят код с привилегии на root или да повишат привилегиите си до ниво network-admin.
Освен това актуализациите разрешават три проблема със средна степен на опасност, свързани с избягване на пясъчника в интерпретатора Python на NX-OS, които могат да доведат до неоторизиран достъп до основната операционна система.
В сряда Cisco пусна и поправки за две грешки със средна степен на опасност в контролера на инфраструктурата за политики за приложения (APIC). Едната може да позволи на нападателите да променят поведението на системните политики по подразбиране, а втората – която засяга и Cloud Network Controller – може да доведе до ескалация на привилегиите.
Cisco заявява, че не знае за използването на някоя от тези уязвимости в природата. Допълнителна информация може да бъде намерена на страницата със съвети за сигурност на компанията и в полугодишната пакетна публикация от 28 август.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.