Днес CrowdStrike сподели информация от предварителния си преглед след инцидента, като обясни защо актуализацията, която предизвика глобален хаос, не е била засечена от вътрешно тестване.
Гигантът в областта на киберсигурността доставя два вида актуализации на конфигурацията на съдържанието за сигурност на своя агент (сензор) Falcon: сензорно съдържание и съдържание за бързо реагиране.
В случая с актуализациите на сензорното съдържание те осигуряват широк набор от възможности за подпомагане на клиентите при реагиране на противника и включват възможности за дългосрочна повторна употреба за откриване на заплахи. Тези актуализации на кода не се извличат динамично от облака, те преминават през строго тестване и клиентите могат да избират до кои части от флота им да се изпрати актуализацията.
Съдържанието за бързо реагиране, от друга страна, не е актуализация на кода, а патентован двоичен файл, който съдържа данни за конфигурацията, за да се подобри видимостта и откриването на дадено устройство, без да се изискват промени в кода. Компонент за валидиране извършва проверки на това съдържание, преди то да бъде изпратено на клиентите.
Проблемната актуализация, пусната на 19 февруари, беше актуализация на съдържанието за бърз отговор, насочена към нови техники за атака, които злоупотребяват с имената на каналите.
На този валидатор на съдържание беше гласувано доверие да идентифицира всякакви проблеми въз основа на тестове и внедрявания, проведени от март насам. Въпреки това валидаторът съдържаше грешка, в резултат на която лошата актуализация премина валидирането.
Тъй като не са били проведени допълнителни тестове, проблемната актуализация е била пусната в производство, което е довело до това, че около 8,5 милиона устройства с операционна система Windows са влезли в цикъл на син екран на смъртта (BSOD).
Сривът на Windows е бил причинен от четене на памет извън границите, което е предизвикало изключение. CrowdStrike заяви, че нейният компонент за интерпретиране на съдържание е проектиран така, че да „обработва грациозно изключения от потенциално проблемно съдържание“, но това изключение не е било обработено грациозно.
Занапред CrowdStrike планира да подобри тестването на съдържанието за бърза реакция, включително чрез тестване на локални разработчици, тестване на актуализации и връщане на съдържанието, стрес тестване, fuzzing, тестване на стабилността и тестване на интерфейса на съдържанието. Към валидатора на съдържанието ще бъдат добавени допълнителни проверки за съдържание за бързо реагиране и ще бъде подобрена обработката на грешки.
Освен това фирмата за сигурност заявява, че прилага стратегия за поетапно внедряване на съдържанието за бърз отговор, а клиентите ще имат по-голям контрол върху внедряването на тези актуализации.
В понеделник CrowdStrike обяви, че е намерила начин да ускори възстановяването на системите, засегнати от грешната актуализация, като твърди, че значителен брой устройства вече са възстановени.
Описван като един от най-тежките ИТ сривове в историята, инцидентът предизвика значителни прекъсвания в целия свят в сектори като авиацията, финансите, здравеопазването и образованието.
Ръководителите на Камарата на представителите на САЩ искат главният изпълнителен директор на CrowdStrike Джордж Курц да даде показания пред Конгреса за ролята на компанията в предизвикването на широкомащабния срив.
Междувременно организациите и потребителите бяха предупредени, че заплахите използват този инцидент за фишинг, измами и доставка на зловреден софтуер.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.