В понеделник CrowdStrike информира клиентите си, че е тествала нова техника за ускоряване на възстановяването на системите, засегнати от неотдавнашната лоша актуализация, и компанията твърди, че много системи вече са възстановени.
Приблизително 8,5 милиона устройства с Windows (повечето собственост на крупни компании) започнаха да показват син екран на смъртта (BSOD) в края на миналата седмица, след като получиха дефектна актуализация, свързана с продукта Falcon на CrowdStrike. Това доведе до един от най-тежките ИТ сривове в историята, причинявайки значителни прекъсвания в няколко индустрии, включително авиационната, финансовата, здравната и образователната.
Microsoft и CrowdStrike пуснаха инструменти и други ресурси, за да помогнат на засегнатите потребители да възстановят системите си, но това не беше лесна задача за засегнатите организации.
В понеделник CrowdStrike обяви, че значителен брой устройства „са отново онлайн и работят“ и компанията е тествала нова техника, която трябва да помогне за ускоряване на усилията за възстановяване.
„В момента сме в процес на операционализиране на опцията за включване в тази техника“, заявиха от компанията.
Не е ясно колко точно системи все още са засегнати.
Не е изненадващо, че злонамерените лица и банди са започнали да използват този инцидент за фишинг, измами и доставка на зловреден софтуер.
В понеделник CrowdStrike предупреди клиентите си, че екипът ѝ за разузнаване се е натъкнал на фалшиво ръководство за възстановяване, предназначено да изтегли неизвестен досега крадец на информация.
Зловредният софтуер, който сега се нарича Daolpu, е предназначен за събиране на удостоверителни данни, като например данни за вход и бисквитки от браузърите Chrome и Firefox. Данните се съхраняват в текстов файл и се изпращат на сървъра на нападателите.
Гигантът в областта на киберсигурността е научил и за други видове злонамерена дейност, като например фишинг имейли, които очевидно идват от поддръжката на CrowdStrike, персонал, който се представя за служител в телефонни обаждания, и продажба на фалшиви автоматични скриптове за възстановяване.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.