Докато правителствата се притесняват от нереалистичната перспектива изкуственият интелект да предизвика Армагедон, инструментите на генеративния изкуствен интелект всъщност представляват непосредствена заплаха за техните граждани. Както при всяка технологична еволюция, киберпрестъпниците вече използват ИИ, за да подобрят измамите си – а най-застрашени са обикновените интернет потребители.
Един от най-лесните начини да разпознаете фишинг имейл е да погледнете правописа и граматиката. Много често фалшивите имейли, изпращани от измамници, съдържат очевидни правописни и граматически грешки – понякога дори изписват неправилно името на организацията, за която се представят.
Инструментите за генеративен изкуствен интелект като ChatGPT и Google Bard обаче не допускат такъв тип грешки. Тези модели на ИИ са обучени много внимателно да „пишат“ правилно, като не допускат появата на правописни и граматически грешки в резултатите си.
За съжаление това означава, че киберпрестъпниците могат да разчитат на тези инструменти, за да създават точни съобщения, които са още по-убедителни – и следователно е по-вероятно да подмамят хората да станат жертви на техните измами.
Въпреки че може да е по-трудно да се разпознае бързо фишинг имейл, все още има няколко начина да се защитите:
НЕ кликвайте върху връзки
Връзките в имейлите улесняват бързия достъп до конкретна информация – и точно затова измамниците ги използват, за да ви подмамят да посетите фалшив уебсайт. Това може да отнеме малко повече време, но винаги трябва да въведете адреса в уеб браузъра си и след това да проверите онлайн акаунта си ръчно – така можете да сте сигурни, че посещавате правилния уебсайт.
Поддържайте компютъра си в актуално състояние
Много онлайн измами ви насърчават да посещавате заразени уебсайтове или да изтегляте зловреден софтуер на компютъра си. Чрез инсталиране на софтуерни актуализации, когато те са налични, можете да отстраните много от уязвимостите в сигурността, на които измамниците разчитат, за да откраднат данните ви.
Инсталиране на софтуер за борба с малуера
Можете да добавите допълнително ниво на защита, като инсталирате антивирусен софтуер. Той автоматично ще сканира изтеглените файлове и ще ви предупреди, ако открие зловреден софтуер или друга подозрителна дейност. Можете да изтеглите безплатна пробна версия на антималуера Panda Dome тук.
Генеративните ботове с изкуствен интелект могат да правят много повече от това просто да пишат ефективни имейли и писма. Някои от тях дори могат да пишат компютърен код, който програмистите могат да използват, за да ускорят процесите на разработване на приложенията си.
Първоначално някои експерти се опасяваха, че тези възможности за писане на код ще позволят на престъпници с ниска квалификация да създават сложни вируси за откуп и хакерски инструменти. Добрата новина е, че случаят не изглежда такъв.
Националният център за киберсигурност на Обединеното кралство (NCSC), правителственият орган, отговорен за предоставянето на насоки за сигурност на британските организации, потвърди, че не смята, че генеративният AI ще направи злонамерените приложения по-ефективни – на техническо ниво. Те обаче предупреждават, че инструментите на ИИ ще помогнат на измамниците да идентифицират повече нови потенциални жертви.
И така, да, генеративният изкуствен интелект представлява повишен риск за сигурността на всички нас – но ако следвате описаните по-горе стъпки, рискът да станете жертва е много по-малък.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.