Google разкрива, че руски, беларуски и китайски заплахи са насочени към украински и европейски правителствени и военни организации, както и към физически лица, в широки фишинг кампании и DDoS атаки. Групата за анализ на заплахите (TAG) на компанията, специализиран екип от експерти по сигурността, който работи за защита на потребителите на Google от спонсорирани от държави атаки, предупреди стотици потребители, че са били таргетирани.
„През последните 12 месеца TAG издаде стотици подкрепяни от правителството предупреждения за атаки към украински потребители, предупреждаващи ги, че са били обект на подкрепяно от правителства хакерство, до голяма степен произтичащо от Русия“, каза Шейн Хънтли, ръководител на TAG на Google.
„През последните две седмици TAG наблюдава активност от редица заплахи, които редовно наблюдаваме и са добре познати на правоприлагащите органи, включително FancyBear и Ghostwriter. Тази дейност варира от шпионаж до фишинг кампании.“
Например, Хънтли каза, че хакерската група FancyBear (известна още като APT28), част от Главното управление на Генералния щаб на въоръжените сили на Русия (известна също като GRU), стартира няколко мащабни фишинг кампании за идентификационни данни, използвайки компрометирани имейл акаунти и пренасочващи цели към контролирани от атакуващи домейни Blogspot. Беларуската правителствена хакерска банда Ghostwriter (известна още като UNC1151) също беше наблюдавана от Google TAG, докато се насочваше към полски и украински военни и правителствени организации през последните седем дни.
Екипът за компютърно спешно реагиране на Украйна (CERT-UA) и Facebook преди това предупредиха за други фишинг кампании срещу украински служители и военен персонал, също подозираха хакери на Ghostwriter (преди това се имаше високо доверие от Mandiant към правителството на Беларус). Фирмата за киберсигурност Proofpoint също забеляза фишинг атаки, насочени към служители на европейското правителство, помагащи на украинските бежанци, кампания, свързана с фишинг атаки от юли 2021г., също приписвана на хакерската група Ghostwriter. Русия и Беларус не са единствените, които атакуват украински и европейски организации. Хънтли казва, че базираната в Китай хакерска група Mustang Panda (известна още като Temp.Hex и TA416) също е преминала от редовни цели в Югоизточна Азия към европейски субекти, като сега използва фишинг примамки, свързани с украинската инвазия. В понеделник Proofpoint разкри, че е открита и фишинг дейност на Mustang Panda, „насочена към европейски дипломатически структури, включително лице, участващо в услуги за бежанци и мигранти“.
Както съобщихме и по-рано, този потоп от текущи атаки включва и DDoS атаки, насочени към украински правителствени агенции и държавни банки, както и множество серии от разрушителни атаки на зловреден софтуер. Google TAG също откри „Опити за DDoS срещу множество сайтове в Украйна, включително Министерството на външните работи, Министерството на вътрешните работи, както и услуги като Liveuamap, които са предназначени да помагат на хората да намират информация“. За да помогне на уебсайтове, принадлежащи на украински правителствени уебсайтове, посолства по целия свят и други правителства, да останат онлайн по време на тези атаки, Google също разшири условията за Project Shield, безплатната услуга за защита на компанията срещу разпределени атаки за отказ на услуга (DDoS). Според Google повече от 150 украински уебсайта, включително много новинарски организации, са се регистрирали и използват услугата за блокиране на входящи DDoS атаки.
Миналата седмица руското правителство също сподели списък с над 17 000 IP адреса, за които се твърди, че са използвани за стартиране на DDoS атаки, насочени към руски организации и техните мрежи. Вицепремиерът на Украйна Михаил Федоров по-рано обяви създаването на „ИТ армия“, която да подкрепя „борбата на страната на киберфронта“. Създаването на украинската ИТ армия беше предизвикано от „масова вълна от хибридна война“ и беше разкрито едва след като Министерството на отбраната на Украйна започна да набира подземната хакерска общност на Украйна за стартиране на кибератаки срещу Русия.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.