След като е стартиран от руската хактивистка група „NoName057(16)“ през лятото на 2022 г. и бързо набира значителен брой членове и активни потребители, краудсорсинг проектът DDoS, известен като „DDoSia“, нараства експоненциално – с 2400%.
Платформата вече има 10 000 активни членове в сравнение с 400-те, с които разполагаше при първото си стартиране. Освен това тя има 45 000 абонати на основния си канал в Telegram в сравнение с едва 13 000 през миналото лято. С този растеж идват и повече лица, които помагат за провеждането на атаки срещу западни организации, както и по-добри инструменти за разгръщане на тези атаки, като например въвеждането на двоични файлове за всички основни платформи на операционни системи.
Чрез данните, събрани от Sekoia, анализаторите установиха, че целите на тези DDoS атаки в периода между 8 май и 26 юни тази година в по-голямата си част са били литовски, украински и полски (39%). Предполага се, че това се дължи на факта, че тези държави са направили публични декларации срещу Русия по време на руско-украинската война. През този период от време хакерската група се е насочила към 486 уебсайта, включително украински образователни и правителствени сайтове и френски банкови сайтове.
„NoName057(16) полага усилия да направи своя зловреден софтуер съвместим с множество операционни системи, което почти сигурно отразява намерението им да направят своя инструментариум достъпен за голям брой потребители, което води до насочване към по-широк кръг от жертви“, заявяват анализаторите на Sekoia в публикация в блога си. „[Оценяваме], че укрепването на сигурността на техния софтуер е част от усилията на NoName057(16) да развива непрекъснато своите възможности, почти сигурно продиктувани от активната им общност, както и от нарастващия контрол върху дейността им от страна на общността на КТИ.“
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.