Учениците и родителите трябва да знаят, че ChatGPT и неговите разновидности са свързани с цял списък от рискове.
Краткият отговор е „да“ – в училищата се използва ChatGPT. Въпреки че в повечето инструменти за изкуствен интелект стриктно се казва, че минималната възраст за използване на ChatGPT е 18 години, много ученици заобикалят правилото и използват ChatGPT, за да генерират съдържание, което по-късно представят като свое. ChatGPT на OpenAI е един от многото варианти; други инструменти са или базирани на ChatGPT, или са разработени от конкуренти на OpenAI, т.е. Bing Chat на Microsoft и Bard AI на Google. Студентите от университетите също го използват за задачи. Неоспорим факт е, че децата използват инструменти на ИИ.
Учениците и родителите обаче трябва да знаят, че ChatGPT и неговите разновидности са свързани с цял списък от рискове. Образователните институции бързо набират скорост и учениците могат да бъдат обвинени в измама, ако бъдат хванати да използват инструменти за изкуствен интелект като ChatGPT. Въпреки че все още няма съвършени програми за проверка на плагиатството, съществуват множество инструменти, които биха могли да откриват неистинско съдържание, и тези инструменти са лесно достъпни за учителите. Такива програми за проверка на плагиатството често са ненужни, тъй като учителите, запознати със своята област на обучение, могат лесно да разпознаят измислените неща и неистинското съдържание. Чатботовете с изкуствен интелект понякога измислят дати, факти и дори статии, а учениците често научават това по трудния начин.
Други свързани рискове с такива инструменти идват с неотдавнашното съобщаване за „оглупяване“ на ChatGPT и други подобни услуги. OpenAI открито отрича подобни твърдения, но много потребители забелязаха значително намаляване на силата/знанията на ChatGPT през последните няколко месеца. Въпреки че „затъпяването“ се оспорва от мнозина, учениците трябва да знаят, че чатботовете може да не са панацея и все пак ще трябва да проучват темите си задълбочено. Някои хора се обръщат към чатботовете като към прославени пишещи машини, които не могат да генерират ново съдържание и идеи, а се ограничават само до използването на вече наличното. А наличието на ботове с изкуствен интелект се контролира от собствениците на компаниите.
Защитата на бъдещето също трябва да бъде грижа на учениците, които използват новите технологии. Учениците трябва да помнят, че ако в даден момент са успели да положат изпит или да предадат задание, това може да ги изстреля обратно по-късно. Един ден университетите и училищата могат да се върнат, за да прегледат работата и да разберат, че генерираното съдържание е било плагиатствано, което може да анулира дипломата за завършено образование или сертификата. Учениците трябва да знаят, че ChatGPT все още е силно нерегулиран.
Разговорът с чатбот, базиран на изкуствен интелект, може да е вълнуващ, но учениците трябва да знаят, че отговорите, които получават, може да не са информативни. Отговорите могат да бъдат опасно подвеждащи. Възможно е ботът да прокарва политически дневен ред и/или да представя неверни факти. ChatGPT е показал политически пристрастия и е бил пристрастен по много чувствителни теми. Често чатботовете уведомяват потребителите, че потенциално могат да покажат неточна или обидна информация… и това е горчивата истина.
Учениците може да се почувстват изкушени да се възползват от инструмента и да го използват, за да напишат доклад за книгата, за да спестят време. Действията обаче имат последствия и е възможно разчитането на новата, неразработена технология да крие рискове и поне засега четенето на книгата и извършването на цялата работа по старомодния начин е най-сигурният метод. Много юристи и „журналисти“ вече научиха този урок по трудния начин.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.