Екипът, който стои зад отворения стандарт Matrix и протокола за комуникация в реално време, обяви пускането на втората му основна версия, която въвежда криптиране от край до край за груповия VoIP, по-бързо зареждане и др.
Освен това, отчитането на използването на Matrix от хоумсървъра с отворен код Synapse показва, че уникалните идентификатори на Matrix в публичната мрежа са надхвърлили 115 милиона, което показва масивен растеж на протокола.
Този ръст е почти удвоен спрямо 60-те милиона потребители през юли 2022 г., което само по себе си бележи 79% увеличение спрямо лятото на 2021 г.
„Екосистемата на Матрицата процъфтява“, заяви техническият съосновател на фондацията Матю Ходжсън в съобщение за пресата.
„Все повече и повече продукти и услуги, базирани на Матрицата, излизат на пазара в отговор на бързия растеж на всички нива; от правителства и големи организации от публичния сектор до предприятия, фирми и обикновени хора.“
Matrix 2.0 внася значителни промени в сравнение с първата версия на протокола, като въвежда функции, разширяващи функционалността и подобряващи производителността.
Първо, отдавна исканата поддръжка на мащабируема групова VoIP услуга с пълна поддръжка на криптиране от край до край е реализирана и може да обслужва големи конферентни разговори със стотици участници.
Друг акцент в новата версия е Sliding Sync, изцяло нов API за синхронизация, който зарежда само основните данни за визуализация на интерфейса, като спомага за ускоряване на процеса на първоначална синхронизация и влизане в системата, който в миналото е бил мъчителен за потребителите на Matrix.
Фондацията Matrix твърди, че този Sliding Sync прави клиентските приложения, използващи протокола, по-бързи от iMessage, WhatsApp и Telegram.
Друга открояваща се характеристика на Matrix 2.0 е преминаването към стандартния за индустрията протокол за удостоверяване OpenID Connect, който обхваща потенциала за оперативна съвместимост, готовност за работа в предприятията и по-добра сигурност (изграден на базата на OAuth 2.0).
И накрая, в съобщението се подчертава по-бързото присъединяване на стаи, постигнато чрез механизма „lazy-loading“, внедрен в клиентския API, който прави зареждането на ресурси много по-ефективно и бързо.
Въпреки че много клиенти използват протокола Matrix, фондацията предлага на новите потребители да изберат приложението ElementX, което включва всички най-нови функции и отразява това, което Matrix 2.0 може да постигне.
Element X е изчистено приложение за съобщения, изградено на базата на стандартния Element, но изцяло пренаписано с оглед на производителността.
Уеб и мобилни клиенти на Element X
Източник: Element X
Елементът се използва от структури, за които сигурността на комуникациите е от решаващо значение, като НАТО, ООН, Министерството на отбраната на САЩ, германските въоръжени сили, въоръжените сили на Украйна, Министерството на отбраната на Обединеното кралство и френското правителство.
Това означава, че сигурността на Element следва висок стандарт, въпреки странните затруднения.
Други приложения за чат, поддържащи протокола Matrix, са Nheko, FluffyChat, Fractal, Quaternion, Spectral, Hydrogen и NeoChat, така че възможностите са много.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.