В петък Delta Air Lines подаде иск срещу CrowdStrike, твърдейки, че компанията за киберсигурност е пренебрегнала изискванията и е причинила световен технологичен срив, който е довел до хиляди отменени полети през юли.
Авиокомпанията иска компенсация и наказателни обезщетения за вредите от прекъсването, което започна с дефектна актуализация, изпратена до няколко милиона компютъра на Microsoft. Delta заяви, че прекъсването на работата е осакатило дейността ѝ за няколко дни, което е струвало над 500 млн. долара под формата на загубени приходи и допълнителни разходи.
От CrowdStrike заявиха, че Delta дава „дезинформация“, не разбира от киберсигурност и се опитва да прехвърли вината за бавното си възстановяване от прекъсването.
Министерството на транспорта на САЩ разследва защо възстановяването на Delta е отнело повече време, отколкото на други превозвачи. Министърът на транспорта Пийт Бутигиг заяви, че министерството ще разгледа и оплакванията от обслужването на клиентите на Delta по време на прекъсването, включително дългото чакане за помощ и съобщенията, че непридружени непълнолетни са били блокирани на летищата.
В своя иск Delta твърди, че прекъсването е настъпило, защото CrowdStrike не е тествала актуализацията, преди да я разпространи в целия свят.
Delta отмени около 7000 полета за период от пет дни по време на пика на летния ваканционен сезон. Прекъсването на работата засегна и банки, болници и други предприятия.
„CrowdStrike предизвика глобална катастрофа, защото намали разходите, използва преки пътища и заобиколи самите процеси на тестване и сертифициране, които рекламираше, за собствена изгода и печалба“, се казва в иска на Delta, който е подаден във Върховния съд на окръг Фултън в Джорджия, близо до централата на компанията.
Говорител на CrowdStrike заяви, че компанията се е опитала да разреши спора – един от нейните адвокати заяви през август, че отговорността на CrowdStrike към Delta е по-малка от 10 млн. долара.
Говорителят заяви, че претенциите на Delta се основават на „дезинформация, демонстрират липса на разбиране за това как работи съвременната киберсигурност и отразяват отчаян опит да се прехвърли вината за бавното възстановяване от неуспеха да се модернизира остарялата ИТ инфраструктура“.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.