Доброволните препоръки на Министерството на вътрешната сигурност обхващат начините за използване на изкуствен интелект в електропреносната мрежа, водоснабдителната система, мрежата за въздушен транспорт, здравеопазването и други елементи на критичната инфраструктура.
Министерството на вътрешната сигурност на САЩ (DHS) публикува препоръки, които очертават как безопасно да се разработва и внедрява изкуствен интелект (ИИ) в критичната инфраструктура. Препоръките се отнасят за всички участници във веригата за доставки на ИИ, като се започне от доставчиците на облачна и изчислителна инфраструктура, през разработчиците на ИИ и се стигне до собствениците и операторите на критична инфраструктура. Представени са и препоръки за гражданското общество и организациите от публичния сектор.
Доброволните препоръки в „Рамка за ролите и отговорностите за изкуствения интелект в критичната инфраструктура“ разглеждат всяка от ролите в пет ключови области: осигуряване на среда, стимулиране на отговорно проектиране на модели и системи, прилагане на управление на данните, осигуряване на безопасно и сигурно внедряване и мониторинг на ефективността и въздействието. Съществуват и технически и процесни препоръки за повишаване на безопасността, сигурността и надеждността на системите с изкуствен интелект.
В съобщението на DHS се казва, че ИИ вече се използва за устойчивост и намаляване на риска в различни сектори, като например приложения на ИИ за откриване на земетресения, стабилизиране на електропреносната мрежа и сортиране на пощата.
В рамката се разглеждат отговорностите на всяка роля:
„Рамката, ако бъде широко приета, ще допринесе за по-доброто гарантиране на безопасността и сигурността на критичните услуги, които осигуряват чиста вода, постоянно електрозахранване, достъп до интернет и др.“, заяви в изявление секретарят на DHS Алехандро Н. Майоркас.
Рамката на DHS предлага модел на споделени и отделни отговорности за безопасното и сигурно използване на ИИ в критичната инфраструктура. Тя също така разчита на съществуващите рамки за риск, за да даде възможност на субектите да преценят дали използването на ИИ за определени системи или приложения носи сериозни рискове, които биха могли да причинят вреди.
„Честно казано, възнамеряваме рамката да бъде жив документ и да се променя в зависимост от развитието на индустрията“, заяви Майоркас по време на разговор с медиите.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.