Chrome се превърна в доминираща сила в сърфирането в мрежата поради своята лекота на използване, всеобхватност и стабилност. Но за някои потребители това се оказва проблем.
През последното десетилетие Google Chrome се превърна в най-използвания браузър в света. В сравнение с Internet Explorer на върха му, пазарният дял на Google е доминиращ – повече от браузъра, чиято популярност конкурентите искаха да ограничат, тъй като се смяташе, че е антиконкурентен.
В края на март Google пусна Chrome 100, своята стотна актуализация на браузъра. Това беше просто нормална актуализация на десктоп версията на браузъра, която включваше ново лого, подобрения в сигурността, функции за разработка и други за своите потребители. Въпреки това дойде и с уловка.
Малко след изтеглянето редица потребители на Chrome започнаха да забелязват нещо необичайно в поведението на браузъра си. За някои разширения – важни части от браузъра, които помагат за подобряване на възможностите му, включително взаимодействие с някои от най-популярните функции, продукти и услуги в света – имаше проблем, който доведе до това, че потребителите се затрудняваха да ги използват.
Една компания, която разработва разширения за браузъри, CrankWheel, съобщи за проблем само няколко седмици след пускането на Chrome 100. „Започнахме да получаваме доклади от няколко потребители, че щракването върху бутона CrankWheel в техния браузър не води до нищо “, казва Йой Сигурдсон, основател и главен изпълнителен директор на разширението за споделяне на екрана CrankWheel. „Нашето първоначално предложение към потребителите беше да деактивират и активират отново нашето разширение и това изглежда свърши работа.“
Проблемът обаче започна да се появява отново – и Сигурдсон дори сам се сблъсква с него. Сигурдсон започва да проучва и открива, че проблемът не е в разширението , а става въпрос за проблем с браузъра и Chromium.
Грешките се случват в софтуера през цялото време и се идентифицират и обикновено бързо се коригират. Сигурдсон съобщи за проблема като проблем в инструмента за проследяване на грешки в Chromium, като предостави екранни записи, които помогнаха да се покаже възпроизвеждането на грешката и предложи допълнителни подробности, които, надяваме се, биха могли да помогнат за отстраняването й. В същото време Сигурдсон се свърза и с пощенския списък на Chromium Extensions, за да види дали други са имали същия проблем.
Имало.Оказва се, че грешката е засегнала неизвестен брой разширения на Chrome и се оценява, че има ефект върху между 3% до 5% от потребителите, които имат засегнатите разширения, инсталирани в браузъра си.
Разширенията, за които се смята, че са засегнати, включват много големи, използвани от милиони потребители, включително LastPass и Norton. Но въпреки големия брой засегнати потребители, грешката остава нерешена.
Проблемът е толкова широко разпространен, че има две отделни награди за грешки, създадени, за да се опитат и насърчат хората да намерят корекции, които предотвратяват това да се случва. Двете награди са от $4000 .
Притеснението е, че това положение не е ограничено само до Chrome. Microsoft Edge, конкурентен браузър, също използва Chromium за изграждане и има доклади, че потребителите се сблъскват със същия проблем там.
Това е пример как незначителните грешки могат да имат огромни последствия при работа с толкова сложни части от софтуери, които са толкова широко използвани.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.