Разкрита е верига от два критични недостатъка в ApsaraDB RDS за PostgreSQL и AnalyticDB за PostgreSQL на Alibaba Cloud, които могат да бъдат използвани за нарушаване на защитата на изолацията на наемателите и за достъп до чувствителни данни, принадлежащи на други клиенти.
„Уязвимостите потенциално позволяват неоторизиран достъп до базите данни PostgreSQL на клиентите на Alibaba Cloud и възможност за извършване на атака по веригата за доставки на двете услуги за бази данни на Alibaba, което води до RCE на услугите за бази данни на Alibaba“, казва фирмата за сигурност в облака Wiz в нов доклад, споделен с The Hacker News.
Проблемите, наречени BrokenSesame, са докладвани на Alibaba Cloud през декември 2022 г., след което на 12 април 2023 г. компанията е внедрила смекчаващи мерки. Няма доказателства, които да предполагат, че слабостите са били експлоатирани в реалността.
Накратко, уязвимостите – грешка в увеличаването на привилегиите в AnalyticDB и грешка в отдалеченото изпълнение на код в ApsaraDB RDS – позволяват да се повишат привилегиите до root в контейнера, да се избяга от основния възел на Kubernetes и в крайна сметка да се получи неоторизиран достъп до сървъра на API.
Въоръжен с тази възможност, нападателят може да извлече от сървъра на API идентификационни данни, свързани с регистъра на контейнера, и да прокара злонамерено изображение, за да получи контрол над клиентските бази данни, принадлежащи на други наематели в споделения възел.
„Удостоверенията, използвани за извличане на изображения, не бяха правилно определени и позволяваха разрешения за изтегляне, което положи основите на атака по веригата за доставки“, заявиха изследователите на Wiz Ронен Шустин и Шир Тамари.
Това не е първият случай, когато уязвимости на PostgreSQL се откриват в облачни услуги. Миналата година Wiz разкриха подобни проблеми в Azure Database for PostgreSQL Flexible Server (ExtraReplica) и IBM Cloud Databases for PostgreSQL (Hell’s Keychain).
Откритията идват в момент, когато Palo Alto Networks Unit 42, в своя доклад за заплахите в облака, разкри, че „учизвършителите са станали умели в използването на общи, ежедневни проблеми в облака“, включително неправилни конфигурации, слаби пълномощия, липса на удостоверяване, непоправени уязвимости и злонамерени пакети софтуер с отворен код (OSS).
„76% от организациите не налагат MFA [многофакторна автентикация] за потребителите на конзолата, а 58% от организациите не налагат MFA за потребителите на root/admin“, заяви фирмата за киберсигурност.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.